O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

10-09-2021

Autor: Emilia Gromczak

Gęsi chołmogorskie – rosyjscy hodowcy uwielbiają te ptaki

gesi cholmogorskie

Gęsi chołmogorskie to rasa wywodząca się z Rosji. Ich hodowla jest prowadzona przede wszystkim w celach użytkowych, czyli na mięso i pierz. Rosyjscy hodowcy uwielbiają te ptaki, dlatego zajmują się również hodowlą hobbystycznie, wystawiając je na wystawach ptaków ozdobnych. Główną cecha charakterystyczna gęsi chołmogorskich jest to, że są uważane za jedne z najpiękniejszych. Dodatkowo charakteryzują się bardzo dobrymi cechami użytkowymi.

Gęsi chołmogorskie to rasa z Rosji

gesi cholmogorskie wystepowanie

Rasa ta pochodzi z Rosji. Ptaki te są uważane za jedne z najpiękniejszych okazów gęsi. Aktualnie hodowcy zajmują się hodowlą gęsi, jednak dawniej w czasach istnienia Związku Radzieckiego gęsi chołmogorskie, zwane także chołmogorami, były o wiele bardziej popularne. Hodowla jest prowadzona przede wszystkim w celach użytkowych, czyli na mięso i pierz. Zdarzają się również osoby, które zajmują się hodowlą hobbystycznie, wystawiając gęsi na wystawach ptaków ozdobnych.Jak wygląda i jakimi cechami charakteryzuje się ta gęś?

Czytaj: Koza domowa – wybór odpowiedniej rasy to ważny czynnik

Charakterystyka gęsi 

Główną cecha charakterystyczna gęsi chołmogorskich jest to, że są uważane za jedne z najpiękniejszych. Dodatkowo charakteryzują się bardzo dobrymi cechami użytkowymi. Prócz piękności, gęsi chołmogorskie należą do jednych z pośród największych gęsi hodowlanych. Przypominają swoją wielkością dużą gęś tulską. Gęś chołgomorska jest bardzo odporna na niekorzystne warunki środowiskowe. Nie są straszne jej niskie lub wysokie temperatury. W miarę szybko przyzwyczaja się do nowego otoczeni i warunków. Kolejną zaletą tych gęsi, jest to, że charakteryzują się wysoką nieśnością. W ciągu roku jedna znosi około 55 jaj.

Rasa gęsi chołmogorskie prawdopodobnie nie jest tak popularna na terenie naszego kraju, jak w Rosji. Dawniej w latach 70-tych, były do Polski sprowadzane poprzez instytut drobiarski, ale były krzyżowane z innymi rasami gęsi. Ściągnięcie tej rasy do Polski jest dość trudne, ze względu na dotarcie do hodowców, którzy zajmują się tą hodowlą.

Przeczytaj również o: Gęsi Landes to największe gęsi występujące w Polsce!

ptakiozdobne.pl/fot.pixabay.com/ptakiozdobne.pl

swiatrolnika.info 2023