O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

18-06-2022

Autor: Emilia Gromczak

Baran francuski jest skrzyżowaniem 3 ras i występuje w wielu barwach

Baran francuski

Baran Francuski to zwierzę wyhodowane we Francji około 1863 r.  Osiąga masę 6-6,5 kg. Co ciekawe samce mogą być mniejsze o 10%. 

Rasa ta ma szeroką i mocną głowę. Policzki silnie rozwinięte, szerokie zaznaczone. Ma duże oczy, wyraźne, nie za głęboko umieszczone w oczodołach. Zazwyczaj zwierzęta osiągają od 6 do 6,5 kg, ale samce mogą być mniejsze nawet o 10% od samic. Rasa Francuski Baran posiada wiele odmian barwnych i istotnych cech dla poszczególnych odmian. 

Baran Francuski powstał przez skrzyżowanie trzech ras

Baran Francuski to królik domowy, który został wyhodowany we Francji około 1863 r. Rasa powstała dzięki skrzyżowaniu olbrzyma belgijskiego z baranem angielskim oraz rosłymi królikami normandzkimi. Jeśli chodzi o charakterystykę, to warto wymienić tutaj fakt, że samce mogą być mniejsze od samic nawet o 10%. Króliki te mają dużą głowę, a na nosie rzucający się w oczy garb. Uszą są długie, bo sięgają nawet 45 cm. Młode barany francuskie w pierwszych tygodniach życia mają stojące uszy. Baran Francuski ma gęstą, jedwabistą i sprężystą okrywę włosową. Długość włosów pokrywowych od 3,5 cm do 4 cm.

Samice osiągają dojrzałość płciową w wieku 6-7 miesięcy, a samce w wieku 7-8 miesięcy. Ciąża trwa 32 dni. W jednym miocie rodzi się 5-10 młodych, lecz czasami zdarza się że urodzi się 12 osobników. Pamiętajmy o tym, że króliki to zwierzęta podatne na stres, dlatego potrzebują ciszy i spokoju. Baran Francuski wymaga odpowiedniej przestrzeni do życia, dlatego zaleca się, aby przebywał poza klatką nawet do 6 h. 

Baran Francuski królik

Rodzaje odmian barwnych 

Baran Francuski występuje w 10 odmianach barwnych, które wyróżniają się pewnymi cechami. Królik szary (FBS)  ma ogólną barwę w partii grzbietowej ciemnoszarą, a boki oraz brzuch nieco jaśniejsze. Barwa włosów podszyciowych na całym tułowiu jest siw0-niebieska. Pazurki i oczy występują w barwie brązowej. Baran Francuski żelazisty (FBŻI) ma czarne i brązowe włosy, przy czym włosy czarne przeważają. Wewnętrzna część ud oraz kończyn przednich i spód ogona grafitowy. Z kolei barwa włosów podszyciowych na całym tułowiu jest ciemnostalowa, lekko rozjaśniająca się w kierunku skóry. Oczy są ciemnobrązowe do czarne. Królik czarny (FBC) ma barwę włosów pokrywowych jednolicie głębokoczarną z wyraźnym połyskiem na całym ciele.  Jego barwa włosów podszyciowych jest intensywnie ciemnoniebieska, oczy i pazurki zaś ciemnobrązowe.

Niebieski (FBN) jest ciemnoniebieski na całym ciele i ma wyraźny połysk. Jego barwa włosów podszyciowych jest nieco jaśniejsza od włosów pokrywowych. Oczy ma barwy niebieskoszarej. Baran Francuski w barwie hawana (FBH) ma barwę włosów pokrywowych jednolicie ciemnobrązową (czekoladową). Barwa włosów podszyciowych jest niebieska i  jednolita na całej długości włosa. Królik w barwie madagaskarowej (FBM) ma barwę włosów pokrywowych od żółtobrązowej do złoto-czerwonej. Na tle tej barwy rozłożone są ciemnobrązowe włosy tworzące jakby owal. Barwa włosów podszyciowych jest wyraźnie złoto-czerwona. Szynszylowaty (FBSI) ma szarą od odcieniu niebieskawym barwę włosów pokrywowych. Włosy podszyciowe są ciemnoniebieskie i  zajmują ok. 2/3 długości włosa. Królik żółty (FBŻ) ma barwę pomarańczowo-żółtą, bez srebrzystości. Taką samą barwą wyróżniają się włosy podszyciowe. Baran Francuski biały czerwonooki (FBBc) i biały niebieskooki (FBBn) - mają barwa włosów pokrywowych śnieżnobiałą. Obie odmiany mają włosy podszyciowe w kolorze śnieżnobiałym, ale czerwonooki ma czerwone oczy, a niebieskooki szaro-niebieskie. 

Sprawdź też: Przydomowy chów królików – utrzymanie i odpowiednie żywienie

pl.wikipedia.org/e-hodowca.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023