PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Hodowla innych zwierząt / Australijski handel żywymi owcami zostanie zakazany, jeśli wygra lewica

Australijski handel żywymi owcami zostanie zakazany, jeśli wygra lewica

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-05-09 10:00:00
handel żywymi owcami

Australijski handel żywymi owcami o wartości 92 milionów dolarów zostanie zakazany, jeśli Partia Pracy zostanie wybrana w wyborach federalnych w tym miesiącu.

Przez wiele miesięcy rzeczniczka partii Julie Collins odmawiała odpowiedzi na pytanie, czy partia planuje zakończyć handel żywymi owcami w ramach polityki, którą Partia Pracy realizowała w ostatnich wyborach federalnych. W najnowszym oświadczeniu dla ABC rzecznik Partii Pracy potwierdził, że zabroni handlu, który, jak twierdzą, spada od ponad 20 lat.

Australijski handel żywymi owcami zostanie zakazany

Przed wyborami w 2019 r. Partia Pracy zobowiązała się stopniowo wycofywać handel żywymi owcami w ciągu pięciu lat, ale od tego czasu milczała na temat swoich planów. Rzecznik Partii Pracy nie podał harmonogramu zaprzestania handlu, ale powiedział, że partia popiera „rozwój sektora przetwórstwa w Australii w celu stworzenia większej liczby miejsc pracy”.

,,Wybrany rząd Partii Pracy Albańczyków stopniowo wycofuje eksport żywych owiec w porozumieniu z przemysłem i rządem Australii Zachodniej. Obejmuje to rozważenie wpływu na cały łańcuch wartości w branży " – czytamy w oświadczeniu.

Dyrektor generalny Australian Livestock Exporters Council Mark Harvey-Sutton powiedział, że stanowisko Partii Pracy było rozczarowujące.

„Istnieje wiele powodów, dla których wielkość eksportu żywego inwentarza zmienia się w czasie, w tym ceny i podaż na rynku. Nazywanie branży „upadłą” oznacza niedocenianie jej znaczenia zarówno dla naszych producentów, jak i partnerów handlowych” – powiedział.

Na początku tego tygodnia Australian Animal Welfare Alliance poinformował, że Partia Pracy już poinformowała ją o swoich planach po wyborach. Grupa zajmująca się prawami zwierząt również była rozczarowana.

„Nie ustalili harmonogramu, więc nie jest to zgodne z polityką, którą proponowaliśmy im poprzez stopniowe wycofywanie się z handlu w ciągu trzech lat” – powiedział rzecznik organizacji Jed Goodfellow.

handel żywymi owcami

Ban na handel żywymi owcami zwiększy bezrobocie

Australia wyeksportowała ponad 600 000 owiec w latach 2020-21, z czego ponad połowa trafiła do Kuwejtu. Prawie wszystkie owce zostały wywiezione z Australii Zachodniej. W ostatnich latach rząd koalicji zaostrzył przepisy dotyczące eksporterów owiec, w tym zakaz eksportu w miesiącach letnich. Minister rolnictwa David Littleproud powiedział, że plan Partii Pracy, aby zakończyć handel żywymi owcami, „zniszczyłoby to 3000 miejsc pracy”.

„Australijscy rolnicy zrozumieli, jak będą traktowani pod rządami Partii Pracy” – powiedział Littleproud, dodając, że jakikolwiek plan powstrzymania handlu podważyłby globalne bezpieczeństwo żywnościowe i miejsca pracy w Australii.

„Popyt na eksport żywych zwierząt nadal istnieje nie tylko ze względu na cechy kulturowe, ale także dlatego, że wiele krajów po prostu nie ma możliwości chłodzenia mięsa, więc dla tych krajów podaż żywych zwierząt jest kwestią bezpieczeństwa żywnościowego” – zauważył polityk.

Czytaj też: Pogłowie owiec w Australii stale rośnie. Hodowcy mają ambitne plany

meatinfo.ru/fot.pixabay