PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Hodowla innych zwierząt / Ardanowski: Hodowla koni arabskich ma się w Polsce znakomicie

Ardanowski: Hodowla koni arabskich ma się w Polsce znakomicie

Autor: Sebastian Wroniewski 2021-08-17 19:03:37
Ardanowski

Parę dni temu odbył się 43. Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi w stadninie w Janowie Podlaskim. W pokazie wzięło udział 150 koni ze stadnin państwowych i prywatnych. Podczas wydarzenia obecny był również były minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Ardanowski zachwala stadninę w Janowie Podlaskim

Jak tłumaczy Jan Krzysztof Ardanowski, hodowla koni arabskich czystej kwi ma się w Polsce znakomicie.

43. Narodowy Championat tej rasy, który odbył się w Janowie Podlaskim pokazał, że mamy najlepsze konie na świecie. Hodowcy, państwowi i, co bardzo cieszy także prywatni, zgłosili 150 klaczy i ogierów, z których wiele może wygrywać najbardziej prestiżowe pokazy na świecie. Nawet aukcja Pride of Poland, która dla mnie jest mniej znaczącym dodatkiem do Championatu, zakończyła się wielkim sukcesem handlowym, potwierdzającym odbudowane zainteresowanie kupców ze świata.

– zachwala wydarzenie Ardanowski.

To właśnie ci zamożni pasjonaci z krajów arabskich, USA Europy Zach., którym przez kilka lat kłamstwa TVN, Wyborczej i części posłów Platformy Obywatelskiej o upadku hodowli „polskich Arabów” skutecznie zawróciły w głowach, gremialnie wracają, by podziwiać i kupować te piękne zwierzęta z polskiej hodowli. Opluwanie, dyfamacja, kłamliwe oskarżenia ze strony antypisowskiej opozycji, szkodzące Polsce,nie przynoszą już efektu. Odzyskaliśmy reputację i dobre imię. Kosztowało to mnie i wszystkich, którzy mnie wspierali wiele wysiłku i środków. Dlatego odwiedziłem Janów, by na własne oczy widzieć efekty pracy naszych hodowców.

– dodaje Ardanowski.

Szczepan Wójcik: „Nikt nie ustalał z rolnikami Zielonego Ładu”. Prezes IGR apeluje do rolników

Ardanowski przyznaje, że potrzebne są kolejne inwestycje

Klacz Palanga ze stadniny w Michałowie zostałaArdanowski uznana w niedzielę za najlepszego konia 43. Narodowego Pokazu Koni Arabskich Czystej Krwi w Janowie Podlaskim (Lubelskie). Otrzymała też nagrodę Best in Show Pure Polish. Jak przyznaje Jan Krzysztof Ardanowski, mimo sukcesów, stadnina potrzebuje nowych inwestycji.

Oczywiście nie mogłem nie przyjrzeć się pozostałym działom, poza końmi, Stadniny w Janowie. Byłem na polach, w jalowniku, porodówce, oborze mlecznej. Widzę postęp, powołany przez mnie prezes Julian Cichosz radzi sobie dobrze, choć trzeba uczciwie powiedzieć, że zaniedbana od czasów jeszcze prezesowania przez Marka Trelę, infrastruktura budowlana i techniczna pozostawia wiele do życzenia. Nie obędzie się bez nowych inwestycji.

– dodaje Ardanowski.

fb/fot.fb,Jan Krzysztof Ardanowski