PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla /Ekologiczna chlewnia – rolnik założył w pełni zautomatyzowaną fermę świń

Ekologiczna chlewnia – rolnik założył w pełni zautomatyzowaną fermę świń

Autor: Sebastian Wroniewski 2020-07-18 16:00:00
Ekologiczna chlewnia

Na Ukrainie w miejscowości Sutysky, powiat Tyvriv, powstała ekologiczna chlewnia. Szef farmy Vadim Krychkovskyi podkreśla, że ​​można nie tylko oszczędzać, ale także zarabiać na odpadach zwierzęcych.

Ekologiczna chlewnia – oszczędności ukraińskiego rolnika

Vadim Krychkovsky rozpoczyna historię. Nawiasem mówiąc, w wieku 36 lat ma za sobą czternaście służby wojskowej. Ostatnie trzy i pół roku spędził na rozwijaniu gospodarstwa rolnego. Zauważył on jak wiele można zaoszczędzić na oborniku. Tak powstała ekologiczna chlewnia w jego gospodarstwie, która ogrzewa sąsiednią fermę świń na 12 tysięcy sztuk i ekologicznie nawozi pola. Rosną tam: marchew, ziemniaki, buraki, cebula i kapusta.

Produkujemy od 5 do 8 tysięcy ton produktów rocznie

– podkreśla Vadim, wchodząc do zakładu produkcyjnego do przetwarzania i przechowywania warzyw.

W jednym z pomieszczeń znajduje się myjka do warzyw. Jest średniej wielkości, ale jej główną zaletą jest to, że została zrobiona samodzielnie. Bezpośrednio w gospodarstwie. Tylko na niej zaoszczędził co najmniej pół miliona hrywien.

W biurze Vadim pokazuje na monitorze świnie. Ze względu na kwarantannę ekologiczna chlewnia i wejście do środka nie jest możliwe dla osób postronnych.

Ale zapewniamy, że przez całą dobę wszystkie są monitorowane przez operatorów

– mówi Krychkowski.

Świnie w gospodarstwie żyją w sterylnych warunkach. Żywność i woda są dostarczane do nich automatycznie. A biogaz powstaje z odpadów. Tutaj na tym reaktorze, który został ponownie sam zaprojektowany, zmontowany i zainstalowany przez lokalnych robotników rolnych. Oszczędność na tym w sumie około miliona euro.

 Czytaj także: Spadek pogłowia świń na świecie. Wszystko przez ASF w Chinach!

Ekologiczna chlewnia to przyszłość według rolnika

Otrzymana energia służy ogromnemu przedsiębiorstwuEkologiczna chlewnia 02. Ekologiczna chlewnia ogrzewa pomieszczenia przy pomocy świń i osusza ziarno. Obornik nazywa się tutaj żywymi pieniędzmi. Zamiast płacić za to, za co trzeba płacić, ta farma oszczędza również na produkcji wysokiej jakości nawozu organicznego Digestat.

W rzeczywistości zielona energia utorowała już drogę nowoczesnemu życiu ukraińskich firm. Tak wielu rolników, jak to możliwe, próbuje wykorzystać panele słoneczne i wiatraki w procesie produkcji. Jednak moim zdaniem biogaz to przyszłość zielonej energii i obszarów wiejskich. W przeciwieństwie do innych źródeł energii, technologie biogazowe pozostawiają rolników daleko w tyle z niepotrzebnymi zmartwieniami

– wyjaśnia Krychkovsky.

Mówi, że przede wszystkim odpady nie są miejscem gromadzenia nieprzyjemnych zapachów, ale źródłem materii organicznej.

Ferma świń ubiegłego wieku cierpiała z powodu smrodu. Ekologiczna chlewnia świń fermentuje obornik poprzez fermentatory biogazowni, co znacznie zmniejsza nie tylko pikantny aromat, ale także problemy wokół niego.

Produkt przefermentowany, który w naturalny sposób może poprawić wydajność warstwy próchnicznej, a wraz z nią właściwości uprawy

– mówi Vadym Krychkovsky.

agronews.ua/fot.Wikimedia


Kowalczyk: Dopłaty do nawozów będą wypłacone w ciągu kilku tygodni

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-12 20:00:00

Antybiotyki w hodowli zwierzęcej – obalamy mity

Autor: Świat Rolnika 2022-06-11 20:00:00

PIORiN podejmuje działania w związku z wojną na Ukrainie

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-03-04 13:30:00

BULT SMOGOWICZE