O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

10-11-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Grypa ptaków ponownie zaczyna zbierać żniwo w Azji

Grypa ptaków

Wysoce zjadliwa grypa ptaków u drobiu została po raz pierwszy w tym sezonie potwierdzona przez Japonię. Zlikwidowano około 143 tysięcy kur niosek w prefekturze Akita.

W poprzednim sezonie jesienno – zimowym japoński sektor drobiarski dotknęła najgorsza epizoocja HPAI. Straty w pogłowiu drobiu wyniosły blisko 10 milionów sztuk drobiu utrzymywanego na komercyjnych fermach.

Grypa ptaków w zeszłym sezonie spowodowała w Japonii gwałtowne wzrosty cen drobiu i jaj

Grypa ptaków w zeszłym sezonie pustoszyła stada w 18 prefekturach, w tym w regionach najbardziej znanych z produkcji drobiarskiej. Poza fermami kurzymi wirus wywołał duże straty w pogłowiu kaczek. Tak duża skala likwidacji drobiu w całym kraju w poprzednim sezonie wywołała gwałtowne wzrosty cen mięsa drobiowego i jaj. Zachwiania w podaży produktów pochodzących od drobiu na rynku wewnętrznym były mocnym impulsem do zwiększania zamówień na towary importowane.

Ten rok staje się źródłem niepokoju wśród ekspertów ds. zdrowia zwierząt z uwagi na rosnący wskaźnik infekcji w korytarzach migracyjnych na świecie. Dlatego, niewykluczone, że grypa ptaków będzie problemem dla Japonii także w tym sezonie, co nie pozostałoby bez wpływu na handel międzynarodowy. Przewidywany negatywny rozwój sytuacji epizootycznej w Japonii oraz w innych regionach azjatyckich – między innymi w Korei Południowej – każe się spodziewać wystąpienia wstrząsów w podaży i popycie na mięso drobiowego oraz produkty sektora jaj w skali globalnej. Wsparciem dla takich przewidywań jest fakt, że Japonia jest jednym z największych konsumentów i importerów mięsa drobiowego oraz jaj i produktów jajecznych na świecie – uważają analitycy Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.

Roztropność hodowców kluczem do zwalczenia wirusa

Jakie dodatkowe szkody grypa ptaków wyrządziGrypa ptakow 028 polskiemu rolnictwu oraz przemysłowi drobiarskiemu będzie zależało od samych hodowców. Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz apeluje, że teraz kluczowe jest stosowanie najbardziej rygorystycznych praktyk bioasekuracyjnych jakie są możliwe. Tylko odpowiednio roztropne zachowanie hodowców może negatywne następstwa pojawienia się wirusa w Polsce ograniczyć do minimum.

KIPDiP zwraca uwagę hodowcom drobiu na rekomendacje Głównego Lekarza Weterynarii. Zarówno w gospodarstwach komercyjnych jak również w hodowlach przydomowych, należy podjąć wszelkie możliwe działania na rzecz wzmocnienia środków bioasekuracji. W szczególności należy zabezpieczyć paszę, ściółkę i źródło wody przed dostępem dzikich ptaków. Jeżeli to możliwe należy utrzymywać drób w pomieszczeniach, do których nie mają dostępu dzikie ptaki i inne zwierzęta.

Czytaj też: Ptasia grypa stwierdzona w trzech nowych ogniskach u drobiu

kipdip.org.pl/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023