O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

02-01-2021

Autor: Alicja Ostrowska

Salmonelloza drobiu – Czy wiesz jak ją rozpoznać?

Salmonelloza

Salmonelloza to choroba zakaźna układu pokarmowego, której nazwa wywodzi się od nazwiska odkrywcy, amerykańskiego uczonego Daniela Salmona. Choroba ta przenoszona jest ze zwierząt na ludzi. Przemysłowa hodowla oraz przetwórstwo drobiu wpłynęło na rozwój choroby na całym świecie.

Salmonelloza – zewnętrzne i wewnętrzne występowanie bakterii

Różne są drogi zakażenia drobiu pałeczkami salmonella. Najczęściej choroba ta przenoszona jest zewnętrzną lub wewnętrzną powierzchnią jajka. Występuję w kale obecnym na skorupie jajka (zewnętrzna) i w takiej formie potrafi utrzymać się nawet do kilku miesięcy. Jeżeli bakterie występowały w układzie rozrodczym kury lub koguta (gruczoły przechowujące nasienie) to salmonelloza znajduje się w środku jajka (wewnętrzna).

Salmonelloza – drogi i źródło zakażeń

Drób ową chorobą zarazić może się najczęściej przez przewód pokarmowy. Pałeczki salmonelli znaleźć mogą się w paszy, które nie zostały poddane odpowiednio wysokiej obróbce termicznych. Kolejnym źródłem zarażenia może być skażona: ściółka, woda, kurz obecny w wentylacji kurnika, sprzęt, gryzonie, obsługa, nieczystości, środki transportu. Najbardziej niebezpieczna jest salmonelloza bezobjawowa. Przez co bakteria może być bardzo długo rozsiewana zanim zostanie odkryta, co wpływa na szybkie rozprzestrzenianie się choroby.

Żabka wzmocni narodowy holding spożywczy? A może Tesco? Sieci handlowe pod lupą ministerstwa!

Salmonelloza – objawy i zwalczanie

To choroba głównie układu pokarmowe, dlatego jej objawy u drobiu to biegunkasalmonelloza drobiu osłabienie, ale i ropne zapalenie spojówek. Bardzo ważne w walce z chorobą jest zapobieganie jej. Na rynku dostępne są następujące sposoby: szczepienie kurcząt, karmienie drobiu jedynie sprawdzonymi, niezarażonymi paszami i unikanie możliwości ich zarażenia oraz wybieranie ich kwaśnych odmian lub zakwaszanie, stosowanie probiotyków, zakwaszenie dodatkowo wody pitnej w dwóch okresach – przed i podczas uboju. Podstawowym sposobem uniknięcia zarażenia jest przestrzeganie zasad czystości w kurniku i systematyczne mycie oraz dezynfekcja nie tylko pomieszczenia, w którym kury przebywają, ale również klatek, w których są przewożone.

Salmonelloza – zoonoza, co to oznacza?

Zoonoza to choroba przenoszona ze zwierząt na ludzi i należy do tego grona właśnie salmonelloza. Przez to jest zwalczana z urzędu. Ścisłej kontroli i przepisom podlegają jedynie gospodarstwa nie prowadzące hodowli na własny użytek, a czerpiące z tego zyski. To powiatowy lekarz weterynarii wydaje decyzję o uboju zakażonego stada, jeżeli wyjdzie w nim pozytywny wynik, który potwierdza obecność salmonellozy. Hodowcy, u którego wykryto salmonellę w stadzie i zostało ono skierowane na ubój przysługuje odszkodowanie.

sodr.pl/ fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023