PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Drób i jaja / Rynek mięsa halal – Brazylia z coraz mocniejszą pozycją na świecie!

Rynek mięsa halal – Brazylia z coraz mocniejszą pozycją na świecie!

Autor: Sebastian Wroniewski 2021-09-30 19:00:00
Rynek mięsa halal

Strategicznym celem rozwoju brazylijskich przedsiębiorstw drobiarskich jest produkcja i eksport kurczaków halal. Najnowsze statystyki handlu zagranicznego po sierpniu 2021 roku wskazują, że rynek mięsa halal stanowił 40 procent brazylijskiego eksportu drobiu.

Rynek mięsa halal w Brazylii wykazuje tendencję wzrostową z roku na rok

Rynek mięsa halal wykazuje tendencje wzrostową z roku na rok. Rosnący popyt na tego rodzaju produkty na świecie nie wynika tylko z zapotrzebowania w krajach arabskich, ale także w innych państwach na świecie gdzie mieszka znaczna liczba muzułmanów. W opinii Brazylijczyków, Bliski Wschód i Afryka Północna są bardzo ważnymi regionami, ale zauważalny jest zwiększony popyt w tym segmencie w Chinach i w Europie. Arabia Saudyjska i ZEA pozostają największymi odbiorcami brazylijskich kurczaków halal.

W pierwszej połowie 2021 roku sprzedaż eksportowa mięsa kurcząt halal wyniosła 942 tysięcy ton (przychód przekroczył 1,3 miliarda dolarów). Głównymi rynkami zbytu były: Arabia Saudyjska (396 tysięcy ton), Zjednoczone Emiraty Arabskie (239 tysięcy ton), Jemen (85 tysięcy ton), Kuwejt (73 tysięcy ton), Libia (64 tysięcy ton).

Czytaj też: Brazylijska kaczka marką premium. Ma podbić Bliski Wschód i Azję!

Rynek mięsa halal pod względem eksportu drobiu, odpowiada za 40 procent wszystkich wolumenów dostaw

Rynek mięsa halal z drobiu stanowi średnio 40 procent wszystkich eksportowanych przez Brazylię wolumenów. Kierownik ds. stosunków międzynarodowych w Cdial Halal (Brazylijska Agencja Certyfikacji Halal) Omar Shahin mówi o chęci zwiększenia wyboru mięsa halal:

Świat potrzebuje wysokiej jakości białka. Ważne jest, aby zachować naszą odporność i utrzymywać ścisłe kontrole sanitarne, jednocześnie szukając i rozszerzając możliwości biznesowe. Naszym celem jest dostarczanie różnych rodzajów mięsa halal, w tym mięsa halal owczego i koziego, dostarczając muzułmanom na całym świecie więcej opcji mięsa halal. Mamy wymagający rynek eksportowy, a niektóre brazylijskie zakłady mięsne celują w Bliski Wschód

– tłumaczy.

Produkcję mięsa halal i koszer umożliwia ubój rytualny. Mięso to jest wysokomarżowym produktem wysyłanym do krajów arabskich i Izraela, a także do krajów Europy. Znajduje się tam przecież dość duża diaspora wyznawców islamu i judaizmu. Firmy, a nawet służby państwowe od lat zabiegały o Kraje Bliskiego Wschodu, ponieważ są one atrakcyjnym rynkiem zbytu. Rynek mięsa halal pod względem eksportu drobiu, a także innych rodzajów, okazał się ratunkiem dla miejsc pracy, które mogły zostać zlikwidowane przez falę kryzysu w związku z pandemią.

kipdip.org.pl/fot.Pixabay


Ukraińskie MHP odnotowało duży wzrost sprzedaży kurczaków 

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-28 10:00:00

Kura silka – ozdobna kura, która może wychowywać inne ptaki

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-26 11:00:00

Przepiórka chińska – najpopularniejsza odmiana na świecie

Autor: Świat Rolnika 2022-06-26 07:00:00

BULT SMOGOWICZE