O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

10-06-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Rada Unii Europejskiej za szczepionkami przeciwko HPAI

HPAI

Pod koniec maja Rada Unii Europejskiej uzgodniła, że będą prowadzone dalsze prace nad szczepionką przeciw HPAI. Wszystko po to, by ograniczyć straty.

Zwolennicy szczepień twierdzą, że jest to opcja, która może ograniczyć utratę populacji ptaków, a tym samym straty finansowe dla przemysłu drobiarskiego. Hiszpański minister rolnictwa Luis Planas zwrócił uwagę, że masowy ubój jest coraz mniej akceptowany przez opinię publiczną.

Prace nad szczepionką przeciw grypie ptaków

Analiza możliwych szans i zagrożeń związanych z przyjęciem takich rozwiązań w krajach UE uwzględnia również argumenty sprzeciwiających się praktyce szczepień. Jest to ryzyko handlowe, z dużym prawdopodobieństwem, że importerzy zabronią eksportu drobiu z kraju szczepienia przeciw HPAI z powodu niemożności odróżnienia ptaków zakażonych od zaszczepionych. Niezbędne jest przeprowadzenie badań nad potencjałem szczepionki, którą można zidentyfikować jako odrębną od dzikich wirusów ptasich, co z pewnością mogłoby ograniczyć restrykcje handlowe.

Takie badanie przeprowadzili amerykańscy eksperci z Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA). USA prowadzi współpracę w tym temacie z innymi państwami. Przeciwnicy szczepionki zwracają również uwagę na wysokie koszty stosowania, zwłaszcza w krótkim cyklu produkcyjnym. Szczepionka została już przetestowana we Francji na stadach kaczek, a we Włoszech i Holandii testowana jest na kurach nioskach i indykach. W tym „sezonie” wirus dotknął 36 krajów europejskich. Francja poniosła ogromne straty – od grudnia 2021 r. zlikwidowano 16 mln ptaków, a Włochy – straty inwentarza wynoszące od stycznia 18 mln ptaków.

HPAI

Przez HPAI Bośnia i Hercegowina nałożyła restrykcje

W związku z HPAI obecnie dwa polskie województwa są objętę restrykcjami eksportowymi do Bośni i Hercegowiny.  Jak poinformował Główny Inspektorat Weterynarii, władze Bośni i Hercegowiny zdecydowały 16 maja br. o nałożeniu restrykcji na dwa województwa. Zakaz dotyczy m.in. żywego drobiu, piskląt jednodniowych, jaj wylęgowych i konsumpcyjnych, produktów z mięsa drobiowego czy też dzikich ptaków łownych. 

Władze Bośni i Hercegowiny 16 maja br. podjęły decyzję o nałożeniu retrykcji importowych z powodu wystąpienia w naszym kraju HPAI. Restrykcje dotyczą województwa lubuskiego i wielkopolskiego. Jak czytamy w komunikacie GIW, zakaz dotyczy żywego drobiu, ptaków bezgrzebieniowych (w tym ptaków kiwi, emu, nandu i strusi), dzikich ptaków łownych oraz innych ptaków hodowlanych i utrzymywanych w niewoli, w tym ptaków przemieszczanych jako zwierzęta towarzyszące, piskląt jednodniowych, jaj wylęgowych i konsumpcyjnych, zarodków drobiu, ptaków bezgrzebieniowych oraz dzikich ptaków łownych, świeżego i mrożonego mięsa drobiowego, mięsa ptaków bezgrzebieniowych oraz dzikich ptaków łownych, produktów z mięsa drobiowego, mięsa ptaków bezgrzebieniowych oraz dzikich ptaków łownych, innych produktów pochodzenia zwierzęcego pochodzących od ptaków przeznaczonych do spożycia przez zwierzęta, do użytku przemysłowego lub rolniczego i niespreparowanych trofeów myśliwskich pochodzących od ptaków oraz niespreparowanych ptasich piór bądź części piór.

Czytaj również: Szczepionka przeciw HPAI może uratować drobiarzy. Badania trwają

KIPDIP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023