PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Drób i jaja / Ptasia grypa została wykryta na małej fermie drobiu w Holandii 

Ptasia grypa została wykryta na małej fermie drobiu w Holandii 

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-03-21 19:30:00
Ptasia grypa

Ptasia grypa została wykryta na małej fermie drobiu w holenderskim Lunteren w Geldrii. Jest to prawdopodobnie wysoce patogenny wariant wirusa. 

Około stu ptaków hodowanych na fermie zostało uśpionych przez weterynarza w porozumieniu z Holenderskim Urzędem ds. Bezpieczeństwa Żywności i Produktów Konsumenckich (NVWA). Ferma prowadziła hodowlę kaczek, gęsi i kilku kur. W promieniu 10 kilometrów od ogniska wirusa znajduje się ponad 250 innych ferm drobiu.

Ptasia grypa ponownie atakuje holenderskie drobiarstwo

Wokół fermy, na której została wykryta ptasia grypa, ustanowiono obszar ograniczenia ruchu. Pokrywa się on w dużej z wcześniej ustalonym obszarem wokół wcześniejszego ogniska w Lunteren.

W 1-kilometrowej strefie wokół zakażonej fermy znajduje się jeszcze jedna ferma drobiu. Ponieważ małe gospodarstwa rolne stwarzają niewielkie ryzyko rozprzestrzeniania się ptasiej grypy, służby weterynaryjne nie planują zapobiegawczej likwidacji drobiu. Ferma ta zostanie jednak zablokowana, pobrane zostaną próbki od ptaków oraz będzie intensywnie monitorowana w najbliższych dniach, między innymi pod kątem zdrowia drobiu.

W 3-kilometrowej strefie wokół zainfekowanego miejsca znajduje się 27 innych ferm drobiu. Wiele z tych ferm znajdowało się już również na obszarze, który został wcześniej utworzony gdy 10 marca ptasia grypa została wykryta w jednym z gospodarstw. Próbki pobierane są z dwunastu ferm, które znalazły się w nowo utworzonej  3-kilometrowej strefie bezpieczeństwa.

W strefie 10 kilometrów znajduje się 268 ferm, których objęto zakazem przewozu. Wiele z nich zostało już objętych zakazem transportu od momentu wykrycia ogniska w Lunteren.

Przypomnijmy, że w zeszłym tygodniu ptasia grypa została wykryta na małej fermie drobiu w Czechach

Ptasia grypa

Służby weterynaryjne na bieżąco monitorują sytuację

Zakaz transportu dotyczy wszystkich ptaków oraz jaj wylęgowych i konsumpcyjnych. Zakaz dotyczy również odchodów ptasich i zużytej ściółki oraz innych produktów używanych na fermach drobiu. Ponadto w przypadku polowań obowiązują dodatkowe zasady. Na przykład na tym obszarze zabrania się polowania na kaczki lub polowania w miejscach, w których mogłoby dojść do płoszenia ptactwa wodnego.

Od czasu gdy ptasia grypa została wykryta w Lunteren wprowadzono również zakaz transportu ptaków wysokiego ryzyka w „regionie 10”, Gelderse Vallei Zuid. Biorąc pod uwagę niewielkie ryzyko skażenia w rolnictwie na małą skalę, skażenie to nie ma wpływu na czas trwania ograniczeń transportowych w regionie 10.

Z powodu ogniska w Lunteren, prowadzone jest dochodzenie w sprawie kontaktów wysokiego ryzyka. W razie potrzeby zostaną podjęte dodatkowe środki w odpowiedzi na wyniki dochodzenia.

Czytaj też: Grypa ptaków niszczy fermy u wielkiego unijnego producenta

nieuweoogst.nl/fot.Pixabay


Ukraińskie MHP odnotowało duży wzrost sprzedaży kurczaków 

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-28 10:00:00

Kura silka – ozdobna kura, która może wychowywać inne ptaki

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-26 11:00:00

Przepiórka chińska – najpopularniejsza odmiana na świecie

Autor: Świat Rolnika 2022-06-26 07:00:00

BULT SMOGOWICZE