PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Drób i jaja / Ptasia grypa zaatakowała w Sokołowie Podlaskim

Ptasia grypa zaatakowała w Sokołowie Podlaskim

Autor: Tomasz Racki 2021-11-12 11:17:58
Ptasia grypa

Ptasia grypa wciąż zbiera swoje żniwo. Kolejne ognisko zlokalizowane zostało w Sokołowie Podlaskim.

Główny Lekarz Weterynarii informuje o stwierdzeniu ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu nr 349 w 2021 r. podtypu H5N1 na podstawie wyników badań laboratoryjnych Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

26 tysięcy indyków do utylizacji

Ognisko HPAI nr 2021/349 zostało stwierdzone 9 listopada 2021 r. w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 26 091 indyków rzeźnych. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Dziegietnia w gminie Sokołów Podlaski, powiat sokołowski, woj. mazowieckie.ptasia grypa 888523411

W gospodarstwie, w którym stwierdzono chorobę, Inspekcja Weterynaryjna wdraża wszystkie środki zwalczania choroby, zgodnie z procedurami IW oraz Rozporządzeniem Delegowanym Komisji (UE) 2020/687, w tym m.in. zabicie i utylizację zwierząt, przeprowadzenie oczyszczania i dezynfekcji w ognisku choroby, wyznaczenie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego.

To kolejne ognisko choroby odkryte tylko w ostatnich dniach.

Jak rozprzestrzenia się grypa ptaków?

Zakażenie wirusem następuje głównie drogą oddechową i pokarmową. Najbardziej prawdopodobnym źródłem zakażenia drobiu domowego jest bezpośredni lub pośredni kontakt z wędrującymi ptakami dzikimi, zwykle ptactwem wodnym. Rozprzestrzenienie wirusa może następować również poprzez zanieczyszczoną paszę, wodę, nawóz, ściółkę, sprzęt i środki transportu. Bardzo ważną rolę w rozprzestrzenianiu wirusa grypy ptaków odgrywa człowiek, który poprzez zanieczyszczone ubranie, obuwie, sprzęt i produkty może przyczynić się do rozprzestrzeniania choroby.

Przypomnijmy, że powracająca do Europy ptasia grypa powoduje panikę wśród drobiarzy w wielu krajach zarówno wśród gospodarstw jak i na całym rynku.

Czytaj także: Ptasia grypa powróciła. Cztery nowe ogniska w Polsce

wetgiw/fot. pexels