PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Drób i jaja / Ptasia grypa powoduje potężne straty sektora drobiarskiego. Wybito już 2 miliony ptaków

Ptasia grypa powoduje potężne straty sektora drobiarskiego. Wybito już 2 miliony ptaków

Autor: Adam Szewczyk 2020-12-09 09:02:36
Ptasia grypa

Od początku jesieni 2020 roku straty w pogłowiu drobiu w kraju, biorąc pod uwagę fermy uznane za ogniska choroby, szacuje się łącznie na blisko 2 miliony ptaków, z czego około 1 milion 800 tysięcy to towarowe kury nioski, a niecałe 200 tys. na zakażonych fermach stanowiły indyki. Na początku grudnia wzrosła liczba ognisk grypy ptaków w Wielkopolsce i na Mazowszu – informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz. Ptasia grypa powróciła do Polski po okresie względnego spokoju i braku nowych ognisk i przypadków wirusa.

Ptasia grypa – kolejne ogniska

Czwarte ognisko w trwającym sezonie jesienno-zimowym 2020/2021 zostało stwierdzone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 72 394 indyków, położonym w miejscowości Tarnowa, w gminie Rakoniewice, w powiecie grodziskim, w województwie wielkopolskim. Piąte ognisko zostało stwierdzone na fermie utrzymującej około 714 000 kur niosek, położonej w miejscowości Kiełpiny, w gminie Siedlec, w powiecie wolsztyńskim, w województwie wielkopolskim – informuje KIPDiP.
Wczoraj Główny Lekarz Weterynarii poinformował o kolejnym ognisku. Szóste w II półroczu br. ognisko HPAI w gospodarstwie utrzymującym 34 272 indyków rzeźnych w wieku 11 tygodni stwierdzono w miejscowości Sieraków w województwie mazowieckiem.grypa ptasia

Przypominamy, że przed wspomnianymi wyżej ogniskami, wirus został znaleziony na fermie towarowych kur niosek w województwie pomorskim. Do zdarzenia, uznanego jako trzecie ognisko, doszło na fermie, na której utrzymywano 176 871 kur niosek, położonej w miejscowości Komiłowo, w gminie Kobylnica, w powiecie słupskim. W Pomorskiem poszkodowana został największa ferma produkująca jaja konsumpcyjne w regionie – informuje KIPDiP.

Czytaj także: Grypa ptaków niszczy polskie hodowle drobiu! To już szóste ognisko tej jesieni!

Ptasia grypa dręczy hodowców

Od początku jesieni 2020 potwierdzono w Polsce sześć ognisk HPAI, w trzech województwach – wielkopolskie, mazowieckie, pomorskie. Wszystkie przypadki dotyczą gospodarstw o dużym potencjale produkcyjnym utrzymujących towarowe kury nioski lub indyki. Pierwsze ognisko w kraju w sezonie jesienno-zimowym 2020/2021 zgłoszono w dniu 24 listopada 2020 r. w Wielkopolsce. Było to największe do tej pory ognisko HPAI w kraju bowiem w zakażonym gospodarstwie utrzymywano ponad 900 tysięcy towarowych kur nieśnych. W sytuacji potwierdzenia ogniska grypy ptaków stosowne kroki i procedury przewidziane prawem wdrażają lokalne służby weterynaryjne. Ptaki w zakażonych gospodarstwach poddawane są humanitarnemu ubojowi i utylizowane, a jaja niszczone – informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

KIPDiP/fot. pixabay

 


Autor: Emilia Gromczak

Gęś domowa jest mało wymagająca w hodowli i odporna na choroby


Autor: Emilia Gromczak

Czubatka polska ma półkolisty czub i częściowo zasłonięte oczy


Autor: Michał Rybka

Spór o ceny. Producenci jaj w Wielkiej Brytanii mają nowego wroga


BULT SMOGOWICZE