PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Drób i jaja / Ptasia grypa spowodowała znaczy niedobór jaj w Izraelu

Ptasia grypa spowodowała znaczy niedobór jaj w Izraelu

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-01-14 16:30:00
Niedobór jaj

Według izraelskiego Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi przewiduje się niedobór jaj z powodu wybuchu patogennej ptasiej grypy H5N1 w Izraelu.

Aby złagodzić niedobory jaj, izraelskie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi postanowiło natychmiast otworzyć izraelski rynek na bezcłowy import 70-100 milionów sztuk. Każdego miesiąca konsumpcja jaj w Izraelu wynosi około 200 milionów sztuk. Epidemia ptasiej grypy doprowadziła również do padnięcia ponad 5000 żurawi wędrownych. Zdaniem izraelskiego Urzędu ds. Przyrody i Parków 1 na 5 dzikich żurawi żyjących w Izraelu lub migrujących przez Izrael został zarażony ptasią grypą.

Izrael chce złagodzić niedobór jaj poprzez bezcłowy import

Każdego miesiąca w Izraelu konsumuje się około 200 milionów jaj, a według agencji informacyjnej Xinhua – obecnie – z powodu ptasiej grypy brakuje 14 milionów jaj. Aby złagodzić ten niedobór jaj, izraelski minister rolnictwa Oded Forer postanowił natychmiast otworzyć izraelski rynek na bezcłowy import 70-100 milionów sztuk.

Ptasia grypa zabiła ponad 5 tysięcy żurawi wędrownych w Izraelu

Epidemia ptasiej grypy spowodowała nieNiedobor jaj 02 tylko niedobór jaj w Izraelu. Do tej pory choroba zabiła ponad 5200 żurawi wędrownych.

„To najgorszy cios w dziką przyrodę w historii kraju” – napisała na Twitterze minister środowiska Tamar Zandberg.

Według starszego naukowca z Israel Nature and Parks Authority, Uri Naveha, wirus ptasiej grypy atakuje Izrael co roku, ale tegoroczna epidemia jest znacznie większa niż wcześniej. Według naukowca liczba 5200 padłych żurawi jest „wyjątkową” liczbą.

Epidemia rozprzestrzenia się w rezerwacie przyrody Hula, na północy kraju, między górami Libanu a Naftali. Dolina Hula jest częścią trasy, którą pokonuje 500 000 pospolitych żurawi, które co roku migrują.

The Times of Israel donosi, że rocznie około 100 000 żurawi odwiedza dolinę Hula, a około 40 000 przebywa w Izraelu do początku marca, kiedy dołączają do powracających z Afryki, aby polecieć na północ do Europy i Azji, aby zagnieździć się.

Izraelski Urząd ds. Przyrody i Parków powiedział, że 1 na 5 dzikich żurawi żyjących w Izraelu lub migrujących przez Izrael został zarażony ptasią grypą, a władze spodziewają się, że będą musiały usunąć 25 do 30 ton zwłok.

Czytaj też: Niedobory jaj w Korei Południowej. Skorzystają eksporterzy z UE?

poultryworld.net/fot.Pixabay