PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Drób i jaja / Ptasia grypa powróciła. Panika wśród europejskich drobiarzy

Ptasia grypa powróciła. Panika wśród europejskich drobiarzy

Autor: Sebastian Wroniewski 2021-11-10 10:30:41
Ptasia grypa

Ptasia grypa znów szaleje w Europie. Jak alarmuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, sytuacja epizootyczna w Europie związana z HPAI „ z dnia na dzień” pogarsza się.

Wirus został potwierdzony już w kilku krajach o największej produkcji drobiarskiej i/oraz u największych traderów. Niestety, zjawisko to dotknęło także polską branżę. Duże obawy wzbudza wysoka dynamika rozprzestrzeniania wirusa.

Ptasia grypa powróciła

Jak wskazuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, na liście kluczowych europejskich państw, w których zmaterializowało się ryzyko przeniesienia HPAI do gospodarstw utrzymujących drób są: Włochy, Niemcy, Holandia, Wielka Brytania, Czechy, Polska, Dania. W minionym tygodniu Francja postawiła kraj w stan najwyższej gotowości z uwagi na „rosnący wskaźnik infekcji w korytarz migracyjnych”.

Decyzją władz drób w całym kraju musi być utrzymywany w zamkniętych pomieszczeniach. Francuski rząd zadeklarował, że wymóg trzymania stad w pomieszczeniach zostanie dostosowany do różnych praktyk rolniczych, takich jak chów na wolnym wybiegu. Do tej pory Francja nie potwierdziła przypadków u drobiu, ale ptasia grypa pojawiła się u dzikich ptaków.

Francja chce uniknąć sytuacji z zeszłego sezonu, gdy grypa ptaków spowodowała poważne zakłócenia w produkcji foie gras w południowo – zachodniej części kraju specjalizującej się w produkcji kaczek.

Zła sytuacja w Holandii

Podobne zalecenia otrzymały holenderskie fermy. Ptasia grypa W Holandii pierwszy raport dotyczył zakażenia wysoce zjadliwym wirusem grypy ptaków H5 na ekologicznej fermie kur niosek w Zeewolde w środkowej prowincji Flevoland. Holenderskie służby weterynaryjne potwierdziły już kilka kolejnych ognisk w zakładach znajdujących się w miejscowościach Grootschermer, Zeewolde, Groningen i Weert.

Wielka Brytania ogłosiła ogólnokrajową strefę zapobiegania grypie ptaków, nakazując hodowcom zaostrzenie środków bezpieczeństwa biologicznego.

Po stwierdzeniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 9 sierpnia 2021 r. ogniska HPAI nr 2021/339, w okresie od 10 sierpnia 2021 do 1 listopada 2021 r. nie odnotowano wystąpienia grypy ptaków. 27 września 2021 r. została złożona do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) deklaracja o odzyskaniu z dniem 25 września 2021 r. statusu kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków. Ptasia grypa wróciła jednak do Polski. Stwierdzono 4 ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu podtypu H5N1. Są to ogniska nr 342 - 345 wykryte w Polsce w 2021 r.

Czytaj też: Ptasia grypa powróciła do Polski. Krajowa Rada Drobiarstwa reaguje

kipdip.org.pl/fot.pixabay


Ukraińskie MHP odnotowało duży wzrost sprzedaży kurczaków 

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-28 10:00:00

Kura silka – ozdobna kura, która może wychowywać inne ptaki

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-26 11:00:00

Przepiórka chińska – najpopularniejsza odmiana na świecie

Autor: Świat Rolnika 2022-06-26 07:00:00

BULT SMOGOWICZE