PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Drób i jaja / Ptasia grypa na holenderskiej fermie. Zabito 88 tysięcy kaczek

Ptasia grypa na holenderskiej fermie. Zabito 88 tysięcy kaczek

Autor: Świat Rolnika 2022-07-28 16:00:00
Ptasia grypa

Na farmie kaczek w Dalfsen w Overijssel wykryta została ptasia grypa. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa, zabito około 88 000 kaczek.

W 1-kilometrowej strefie wokół zakażonej fermy nie ma innych ferm drobiu. W 3-kilometrowej strefie znajduje się sześć innych ferm drobiu, które są badane pod kątem ptasiej grypy przez holenderski Urząd Bezpieczeństwa Żywności i Produktów Konsumenckich. W strefie 10-kilometrowej znajduje się 26 innych przedsiębiorstw drobiarskich, dla których zakaz transportu stosuje się ze skutkiem natychmiastowym.

Ptasia grypa się rozprzestrzenia

Ptasia grypa w Dalfsen i na fermie brojlerów w Minnertsga we Fryzji została wykryta po stosunkowo spokojnym okresie. Ostatnie zgłoszenie wirusa miało miejsce na początku lipca, kiedy to ptasią grypę zdiagnozowano u hodowcy-hobbysty w Amsterdamie.

Nigdy wcześniej wirus nie krążył tak intensywnie i szeroko w populacjach dzikich ptaków. Wpływ ptasiej grypy i jej ciągłe zagrożenie jest ogromny dla hodowców drobiu. W połowie lipca mówiono, że istnieje realna szansa, że liczba zakażeń u dzikiego ptactwa w pozostałych regionach na razie się nie zmniejszy, a zatem ryzyko zakażenia dla ferm drobiu pozostanie wysokie.

ptasia grypa

Czytaj też: Koszmar powrócił. Grypa ptaków znów atakuje. A miało być już dobrze…

nieuweoogst.nl/fot.pixabay