PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Drób i jaja / Ptasia grypa na fermie drobiu w Holandii. Wybito 56 tysięcy kur niosek

Ptasia grypa na fermie drobiu w Holandii. Wybito 56 tysięcy kur niosek

Autor: Emilia Gromczak 2022-06-20 20:00:00
Ptasia grypa

W Biddinghuizen w Holandii wykryta została ptasia grypa. Według doniesień jest to prawdopodobnie wysoce patogenny wariant.

W Biddinghuizen (prowincja Flevoland) w ekologicznej fermie kur niosek zdiagnozowano ptasią grypę. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa, około 56 000 kur niosek na farmie zostało ubitych przez Holenderski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności i Produktów Konsumenckich (NVWA).

Ptasia grypa na fermie drobiu w Holandii

W ubiegłym roku ptasia grypa regularnie występowała na fermach w Holandii. W kraju wybito tysiące sztuk drobiu, a hodowcy ponieśli ogromne straty finansowe. Niestety w tym miesiącu na jednej z holenderskich ferm kur wykryto wysoce patogenny wariant. Z tego powodu wybito na fermie już około 56 000 kur niosek.

Jak podał NVWA, na obszarze 1 km wokół zakażonej fermy nie ma innych ferm drobiu. W 3-kilometrowej strefie wokół zakażonej fermy znajduje się jedna ferma drobiu, wylęgarnia. 

ptasia grypa Holandia

Zakaz transportu

W strefie 10 km od fermy, gdzie wystąpiła ostatnio ptasia grypa, znajduje się 29 innych ferm drobiu. Dla tych ferm obowiązuje zakaz transportu. Zakaz dotyczy wszystkich ptaków oraz jaj wylęgowych i konsumpcyjnych z miejsca występowania zarażonych ptaków. Zakaz dotyczy również odchodów ptasich i zużytej ściółki oraz innych zwierząt i produktów zwierzęcych z ferm drobiu. Ponadto obowiązują przepisy łowieckie, np. na tym terenie zabrania się polowania na kaczki lub polowania na terenach, gdzie mogłoby to przeszkadzać ptactwu wodnemu.

W Holandii obowiązuje również krajowy obowiązek odosobnienia i kontroli bezpieczeństwa. Obowiązek odosobnienia dotyczy ptaków utrzymywanych w celach handlowych, które są wprowadzane do pomieszczeń zamkniętych (z wyjątkiem bażantów, ozdobnych ptaków wodnych i ptaków bezgrzebieniowych). 

Sprawdź także: Holandia: Ptasia grypa znów uderzyła. Wybito już 230 tys. sztuk drobiu

nieuweoogst.nl/fot.pixabay.com


Autor: Polska Agencja Prasowa

Grypa ptaków odpuszcza; Polska krajem wolnym od choroby?


Autor: Sebastian Wroniewski

Grypa ptaków we Francji; władze zmniejszyły ocenę ryzyka 


Autor: Świat Rolnika

Grypa ptaków odpuszcza. Od miesiąca brak nowych przypadków


BULT SMOGOWICZE