PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Drób i jaja / Ptasia grypa – ponad 30 tysięcy indyków zostało wybitych w Anglii!

Ptasia grypa – ponad 30 tysięcy indyków zostało wybitych w Anglii!

Autor: Sebastian Wroniewski 2020-12-08 13:19:00
Ptasia grypa

Na fermie indyków w Norfolk we wschodniej Anglii została odnotowana ptasia grypa, a ponad 30 000 ptaków zostało zabitych – poinformował Departament Środowiska (DEFRA). Na początku zeszłego tygodnia na farmie w North Yorkshire odnotowano wybuch ptasiej grypy, w wyniku którego zginęło 10 500 indyków.

Ptasia grypa – rozprzestrzeniająca się po Anglii choroba może doprowadzić do niedoborów indyka

W Norfolk trwają badania weterynaryjne w celu określenia prawdopodobnego źródła zakażenia i ustalenia, jak długo choroba mogła pozostawać w zakażonym pomieszczeniu. Wydaje się, że szczep ptasiej grypy, który został potwierdzony na kilku fermach drobiu w Anglii jest blisko spokrewniony z wirusem, który obecnie krąży wśród dzikich i żyjących w niewoli ptaków w Europie

– powiedział rzecznik Ministerstwa Środowiska.

Ptasia grypa i masowe wybijanie indyków mogą doprowadzić do ich niedoboru w sklepach spożywczych w okresie przedświątecznym. Indyk to jedno z najpopularniejszych dań na brytyjskim stole bożonarodzeniowym.

11 listopada Departament Środowiska, Żywności i Spraw Wiejskich ogłosił, że ptasia grypa została wykryta u dzikich gęsi i łabędzi w południowo-zachodniej Anglii. Departament zauważył wtedy, że ptaki zostały zarażone wirusem, który jest już rozpowszechniony w Europie. Lekarze weterynarii w regionach Wielkiej Brytanii nakazali rolnikom zwiększenie środków bezpieczeństwa biologicznego, aby zapobiec wybuchom ptasiej grypy. Wcześniej przypadki ptasiej grypy wykryto w Holandii i północnych Niemczech.

Czytaj też: Grypa ptaków na fermie kur w Kwakowie. Nowe ogniska choroby w Polsce!

Ptasia grypa – w Wielkiej Brytanii odnotowano kilka przypadków choroby w ciągu ostatnich dwóch miesięcy

10 500 indyków z farmy w North YorkshirePtasia grypa 029 w Wielkiej Brytanii zostało poddanych ubojowi, aby ptasia grypa szczepu H5N8 nie rozprzestrzeniała się dalej

– poinformowało w zeszłym tygodniu DEFRA.

Ponadto utworzono tymczasową strefę kontrolną o długości 3 km i 10 km. Główna brytyjska weterynarz Christine Middlemiss, która doradza rządowi w zakresie dobrostanu zwierząt, powiedziała:

Podjęto natychmiastowe kroki, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się choroby, kiedy została wykryta na farmie w sobotę. Myśliwi powinni uważnie obserwować wszelkie oznaki choroby u dzikiego ptactwa, natychmiast zgłaszać podejrzenie choroby, a hodowcy powinni zapewnić utrzymanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa biologicznego w gospodarstwach. Pilnie szukamy wszelkich dowodów na rozprzestrzenianie się choroby związanej z tą farmą, aby kontrolować i wyeliminować epidemię.

W Wielkiej Brytanii odnotowano kilka przypadków ptasiej grypy w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, ale przedstawiciele DEFRA stwierdzili, że ptasia grypa stanowi niewielkie zagrożenie dla zdrowia publicznego i że ten konkretny szczep wirusa nie wpływa na bezpieczeństwo żywności.

meatinfo.ru/fot.Pixabay


Ukraińskie MHP odnotowało duży wzrost sprzedaży kurczaków 

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-28 10:00:00

Kura silka – ozdobna kura, która może wychowywać inne ptaki

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-26 11:00:00

Przepiórka chińska – najpopularniejsza odmiana na świecie

Autor: Świat Rolnika 2022-06-26 07:00:00

BULT SMOGOWICZE