PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Drób i jaja / Ptasia grypa dotarła do Francji! Wirus na fermie kaczek!

Ptasia grypa dotarła do Francji! Wirus na fermie kaczek!

Autor: Sebastian Wroniewski 2020-12-10 11:30:00
Ptasia grypa

Ptasia grypa zaatakowała fermę kaczek we Francji. To pierwsze takie ognisko od czasu, gdy wirus zaatakował krajowe sklepy zoologiczne w zeszłym miesiącu. Jako środek zapobiegawczy, w świetle pierwszych wyników badań uzyskanych przez laboratorium departamentu Landes, prefektura nakazała ubicie wszystkich kaczek na fermie.

Ptasia grypa na fermie kaczek

Ptasia grypa dotarła już do Francji. Francuskie Ministerstwo Rolnictwa zgłosiło wybuch wysoce aktywnego wirusa ptasiej grypy H5N8 na fermie drobiu liczącej 6 000 kaczek w departamencie Landes w południowo-zachodniej części kraju.

Krajowe laboratorium referencyjne ANSES potwierdziło dzisiaj zakażenie wirusem H5N8 u ptaków z fermy 6 000 kaczek w gminie Benesse-Maremne (departament Landes), gdzie w dniu 5 grudnia odnotowano wysoki wskaźnik śmiertelności.

– czytamy w komunikacie ministerstwa.

Jest to pierwsza zainfekowana ferma we Francji od czasu, gdy ptasia grypa zaatakowała krajowe sklepy zoologiczne w połowie listopada.

Ten wirus H5N8, który nie może być przenoszony na ludzi, aktywnie krąży w naturze w Europie poprzez ptaki wędrowne.

– czytamy w komunikacie.

Jako środek zapobiegawczy, w świetle pierwszych wyników badań uzyskanych przez laboratorium departamentu Landes, prefektura nakazała ubicie wszystkich kaczek na fermie.

Trzoda chlewna – prognozy rynkowe nie napawają optymizmem

Ptasia grypa – poważne straty dla sektora

Ptasia grypa powoduje potężne straty sektora drobiarskiego. Ptasia grypa Od początku jesieni 2020 roku straty w pogłowiu drobiu w kraju, biorąc pod uwagę fermy uznane za ogniska choroby, szacuje się łącznie na blisko 2 miliony ptaków, z czego około 1 milion 800 tysięcy to towarowe kury nioski, a niecałe 200 tys. na zakażonych fermach stanowiły indyki.

Ptasia grypa zaatakowała między innymi fermę indyków w Norfolk we wschodniej Anglii. Ponad 30 000 ptaków zostało zabitych. Na początku zeszłego tygodnia na farmie w North Yorkshire odnotowano wybuch ptasiej grypy, w wyniku którego zginęło 10 500 indyków. Masowe wybijanie indyków mogą doprowadzić do ich niedoboru w sklepach spożywczych w okresie przedświątecznym. Indyk to jedno z najpopularniejszych dań na brytyjskim stole bożonarodzeniowym.

11 listopada Departament Środowiska, Żywności i Spraw Wiejskich ogłosił, że ptasia grypa została wykryta u dzikich gęsi i łabędzi w południowo-zachodniej Anglii. Departament zauważył wtedy, że ptaki zostały zarażone wirusem, który jest już rozpowszechniony w Europie. Lekarze weterynarii w regionach Wielkiej Brytanii nakazali rolnikom zwiększenie środków bezpieczeństwa biologicznego, aby zapobiec wybuchom ptasiej grypy. Wcześniej przypadki ptasiej grypy wykryto w Holandii i północnych Niemczech.

meatinfo.ru/fot.pixabay


Autor: Emilia Gromczak

Gęś domowa jest mało wymagająca w hodowli i odporna na choroby


Autor: Emilia Gromczak

Czubatka polska ma półkolisty czub i częściowo zasłonięte oczy


Autor: Michał Rybka

Spór o ceny. Producenci jaj w Wielkiej Brytanii mają nowego wroga


BULT SMOGOWICZE