PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Drób i jaja / Ptasia grypa doprowadziła do uboju dużego stada drobiu w Rumunii

Ptasia grypa doprowadziła do uboju dużego stada drobiu w Rumunii

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-03-25 13:00:00
Ptasia grypa

Ptasia grypa doprowadziła do uboju 34 000 sztuk drobiu w Rumunii. Ognisko wirusa zostało wykryte na fermie komercyjnej w pobliżu granicy z Bułgarią.

W gospodarstwie obowiązują ograniczenia dotyczące przemieszczania się ptaków, ludzi, pojazdów i paszy. Całe stado ptaków zostało uśpione, a powstałe w ten sposób produkty uboczne zostały zniszczone  poprzez neutralizację zgodnie z przepisami prawa. W ostatnim czasie wykryto również ognisko wirusa na czeskiej fermie.

Wirus wykryty na rumuńskiej fermie drobiu

“Rumunia poinformowała, że wysoce zjadliwa ptasia grypa H5N1 została wykryta w ognisku na fermie drobiu na południu kraju” – przekazała Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE).

Wybuch epidemii wirusa w mieście Oinaku w pobliżu granicy z Bułgarią spowodował padnięcie 6770 ptaków i ubój reszty stada – co łącznie stanowi około 34 000 sztuk ptaków, podał paryski urząd, powołując się na informacje z Rumuńskiego Urzędu Zdrowia (ANSVA).

W gospodarstwie obowiązują ograniczenia dotyczące przemieszczania się ptaków, ludzi, pojazdów i paszy. Całe stado ptaków zostało uśpione, a powstałe w ten sposób produkty uboczne, w tym jaja w puszkach urzędowych, resztki paszy, ściółka i wszystko, co mogłoby być źródłem infekcji, zostały zniszczone poprzez neutralizację zgodnie z przepisami prawa, aby uniknąć ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa. Następnie cała powierzchnia fermy poddana została dezynfekcji. 

“Wokół ogniska utworzono strefę ochronną w promieniu 3 km i obserwacyjną w promieniu 10 km. Ograniczenia w tych obszarach będą obowiązywać przez co najmniej 30 dni” – przekazał ANSVSA. 

Ptasia grypa

Ptasia grypa została wykryta na fermie w Czechach

Ptasia grypa została wykryta w małej hodowli drobiu w Přišimasy-Skřivany w regionie Kolín. To już dziewiąte ognisko wirusa potwierdzone w tym roku w Czechach.

W hodowli znajdowało się 184 sztuk drobiu, a wszystkie ptaki zgodnie z protokołem weterynaryjnym zostały poddane ubojowi – przekazał Petr Majer z Państwowej Administracji Weterynaryjnej. W gospodarstwie hodowano gęsi, kury, przepiórki, indyki i kaczki. Badanie w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Pradze potwierdziło wysoce zjadliwy wariant H5N1.

Miesiąc temu weterynarze z regionu Kolín odkryli w Masojedach ognisko ptasiej grypy. Nowe przypadki wykryli podczas kontroli i pobierania próbek w gospodarstwach w strefie ochronnej wokół tego ogniska. W Přišimasach-Skřivany hodowano gęsi, kury, przepiórki, indyki i kaczki. Badanie w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Pradze potwierdziło fakt, że wykryta została wysoce zjadliwa ptasia grypa szczepu H5N1.

“Cały drób został ubity zgodnie z przepisami. Wyznaczono strefy zamknięte, które częściowo pokrywają się ze strefami wokół ogniska w Masojedach i ogłoszono w nich nadzwyczajne środki weterynaryjne” – powiedział Majer.

Czytaj też: Ptasia grypa została wykryta na małej fermie drobiu w Holandii

meatinfo.ru/fot.Flickr/Maxpixel


Autor: Polska Agencja Prasowa

Grypa ptaków odpuszcza; Polska krajem wolnym od choroby?


Autor: Sebastian Wroniewski

Grypa ptaków we Francji; władze zmniejszyły ocenę ryzyka 


Autor: Świat Rolnika

Grypa ptaków odpuszcza. Od miesiąca brak nowych przypadków


BULT SMOGOWICZE