PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Drób i jaja / Ptasia grypa doprowadziła do ograniczeń eksportowych w USA

Ptasia grypa doprowadziła do ograniczeń eksportowych w USA

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-05-05 22:30:00
Ptasia grypa

Szalejąca w Stanach Zjednoczonych ptasia grypa skutkuje wprowadzeniem ograniczeń w eksporcie amerykańskich towarów z sektora drobiarskiego. 

Wielu importerów stosuje regionalizację, jednak zasięg geograficzny występowania ognisk HPAI jest już naprawdę spory. Tym samym kłopoty handlowe dotykają wielu ważnych regionów drobiarskich. Ponad 80 państw zastosowało ograniczenia w imporcie z USA. Pekin zapowiedział, że nie wprowadzi zakazu importu drobiu i jaj dla całego kraju, a jedynie ograniczy się do stanu, w którym potwierdzono ognisko choroby.

Ptasia grypa ponownie uderza w amerykański eksport

Argentyna, Korea Południowa i Tajlandia zakazały przywozu żywego drobiu z całych Stanów Zjednoczonych, ale żaden kraj nie wprowadził ograniczeń wobec całych Stanów Zjednoczonych w odniesieniu do mięsa drobiowego i produktów mięsnych, jak to zrobiły niektóre państwa gdy ptasia grypa wybuchła w latach 2014- 2015. 

Według amerykańskich urzędników z USDA dziesięciu największych odbiorców drobiu z USA tylko częściowo zakazało importu, to znaczy, że zakazem wywozu zostały objęte wybrane obszary, na przykład hrabstwa lub całe stany. Dlatego jeśli chodzi o handel, to Amerykanie są w znacznie lepszej sytuacji niż w latach 2014-2015.

Ptasia grypa 

Chiny deklarują wprowadzenie częściowych ograniczeń

Dziesięciu największych importerów amerykańskiego drobiu to Meksyk, Chiny, Kanada, Kuba, Gwatemala, Tajwan, Filipiny, Angola, Kolumbia i Wietnam. Kroki podejmowane przez największych importerów są obecnie zdecydowanie łagodniejsze niż w roku 2015, kiedy siedmiu kluczowych klientów wstrzymało import z całych Stanów Zjednoczonych. 

Jednym z takich odbiorców były Chiny, które zamroziły handel z USA na kilka lat. Wprowadzony wówczas zakaz eksportu drobiu i jaj na rynek chiński został zniesiony dopiero w listopadzie 2019 roku, gdy oba kraje starały się sfinalizować umowę łagodzącą skutki trwającej wojny handlowej. 

Następnie, w 2020 roku Chiny dogadały się ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie regionalizacji. Chiny zadeklarowały, że w sytuacji, gdy w USA zostanie wykryta ptasia grypa, Pekin nie wprowadzi zakazu importu drobiu i jaj dla całego kraju, a jedynie ograniczy się do stanu, w którym potwierdzono ognisko choroby.

Czytaj też: Grypa ptaków demoluje rynek jaj w USA

kipdip.org.pl/fot.Pxhere


Autor: Sebastian Wroniewski

Kaczka mandarynka – egzotyczny gość ze wschodniej Azji


Autor: Świat Rolnika

Ukraiński MHP sprzedał w kwietniu mniej kurczaków


Autor: Michał Rybka

Mięso importowane do RPA powodem kłótni tamtejszych handlowców


BULT SMOGOWICZE