O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

26-06-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Przepiórka chińska – najpopularniejsza odmiana na świecie

Przepiórka chińska

Przepiórka chińska jest obok odmiany japońskiej najbardziej znaną przepiórką. Obecnie występuje w paru odmianach kolorystycznych.

Najpopularniejsza jest odmiana srebrna, która jest całkowicie inna od kolorów dzikich przepiórek. Kolejną odmianą kolorystyczną są szeki, ich szaty są nieregularne, stanowią mieszankę czerni, brązu, bieli, szarości, srebra, jasnego brązu i innych. Istnieją również jego odmiany: cynamonowa i taka, której upierzenie nie różni się od nominalnej przepiórki, z wyjątkiem typu samca bez białych plam na szyi.

Charakterystyka przepiórki

Przepiórka chińska naturalnie występuje w południowych Chinach, Sri Lance, Nowej Gwinei, Indiach i Australii. Jego siedliska to gęsta trawa, obrzeża bagienne i obszary uprawne. Przepiórka chińska jest jedną z najmniejszych przedstawicieli kuraków na świecie, ponieważ ich długość nie przekracza 14 cm. Na wolności przepiórki żyją w stadach liczących do 7 osobników. Powinny być trzymane w parach w sztucznych warunkach, ponieważ samce często walczą i ranią się nawzajem.

Przepiórki należy karmić prosem, kanarkami, drutowcami, makami (są ich przysmakiem), można je również karmić innymi orzechami. Gdy tylko jest taka możliwość, możemy karmić je owadami. Są bardzo dobrym źródłem białka zwierzęcego lub można je zastąpić jajkiem na twardo. Latem mogą być karmione wszelkiego rodzaju chwastami, które tylko przynoszą owoce. Przepiórki łakną prosa z uszu, więc jeśli mamy trochę czasu i ochoty, można z prosa zbudować małe pole.

Przepiórka chińska – hodowla

Przepiórka chińska może być hodowana w klatach, ale najlepsze będą skrzynki z jedną otwartą ścianą pokryta siatką o drobnych oczkach. W klatce lub boksie sufit powinien być zabezpieczony elastycznym materiałem np. styropianem. Jednak najbardziej odpowiednim miejscem do trzymania przepiórek jest woliera lub pokój. W dużym pomieszczeniu możemy stworzyć schronienia dla przepiórek, które przypominają warunki naturalne. Glebę można posypać piaskiem, ziemią, żwirem, korą, suchymi liśćmi, gałązkami, najlepiej iglastymi, ponieważ są one trwalsze (oprócz sosny).

Za pomocą deski można stworzyć luksusowe miejsce lęgowe (patrz zdjęcie po prawej). Wnętrze takiej „jaskini” można pokryć mchem lub trawą. Wtedy musimy ograniczyć chodzenie do tego miejsca, bo jak matka jaj przepiórczych się wystraszy, nie będzie mogła wrócić do gniazda, żeby się rozgrzać.

Czytaj również: Przepiórka japońska – chów tego ptaka jest bardzo atrakcyjny

Ptakiegzotyczne.net /fot.pxhere

swiatrolnika.info 2023