PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Drób i jaja / Kuba i Arabia Saudyjska znoszą embargo na polskie produkty drobiowe

Kuba i Arabia Saudyjska znoszą embargo na polskie produkty drobiowe

Autor: Świat Rolnika 2022-07-13 19:00:00
Produkty drobiowe

GIW poinformował o zniesieniu przez Arabię Saudyjską embargo na polskie produkty drobiowe. Podobną decyzję podjęły władze Kuby.

Królestwo Arabii Saudyjskiej zniosło tymczasowe embargo na import drobiu, jajek i produktów pochodnych z województwa wielkopolskiego. Z kolei  Republika Kuby całkowicie zniosła restrykcje w eksporcie produktów drobiowych z Polski. Zakaz miał związek z rozprzestrzenianiem się w naszym kraju wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków. Władze podkreśliły, że zniesienie embargo było możliwe dzięki spełnieniu przez Polskę wszystkich procedur Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt.

Produkty drobiowe mogą być znów eksportowane 

W dniu 11 lipca br. do Głównego Inspektoratu Weterynarii wpłynęła informacja o zniesieniu przez służbę weterynaryjną Arabii Saudyjskiej z dniem 29 czerwca br., na mocy decyzji numer 392292/G, tymczasowego zakazu eksportu produktów drobiowych z terenu województwa wielkopolskiego.

,,Uprzejmie informujemy, iż w obecnej chwili eksport mięsa drobiowego i produktów drobiowych na saudyjski rynek może być ponownie realizowany ze wszystkich polskich zakładów drobiowych uprawnionych do eksportu do Arabii Saudyjskiej" – informuje Główny Inspektorat Weterynarii.  

Z kolei w dniu 12 lipca br. do Głównego Inspektoratu Weterynarii wpłynęła informacja o zniesieniu przez władze kubańskie z dniem 6 lipca br., zakazu eksportu mięsa drobiowego z całego terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Strona kubańska podkreśliła, że zniesienie ww. zakazu było możliwe dzięki spełnieniu przez Polskę w zadowalający sposób wszystkich procedur ustanowionych przez Światową Organizację Zdrowia Zwierząt w celu uwolnienia terytorium Polski od wysoce zjadliwej grypy ptaków.

Produkty drobiowe

Czytaj też: Polska produkcja piskląt brojlerów bije rekordy wszech czasów

GIW/fot. pixabay