O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

20-05-2022

Autor: Karol Pepliński

Producenci drobiu i warzyw apelują o zapewnienie dostępu do opału

Producenci drobiu i warzyw

Trzej producenci drobiu i warzyw zwrócili się do rządu z prośbą o zapewnienie dostaw węgla, miału węglowego i oleju opałowego niezbędnego im do produkcji.

Zdaniem autorów apelu bez wsparcia ze strony rządu, branża znajdzie się w poważnych kłopotach. Z apelem do ministra rolnictwa i ministra aktywów państwowych zwróciła się Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj, Polska Federacja Hodowców Drobiu i Federacja Gospodarki Żywnościowej.

Producenci drobiu i warzyw apelują do rządu

Według dokumentów, jakie otrzymała PAP od jednego z autorów pism, w związku z obecnymi problemami w dostępie do węgla, miału węglowego i innych paliw używanych do ogrzewania kurników i szklarni, polskim producentom żywności grozi zapaść. Producenci drobiu i warzyw apelują o pomoc.

„Jako przedstawiciele ponad 2,5 tysiąca producentów drobiu i jaj, czyli ponad połowy wszystkich producentów w kraju, zgłosiliśmy już do ministra rolnictwa wniosek o pilne umożliwienie branży mięsnej, mlecznej oraz producentom jaj zakupu węgla i jego pochodnych bezpośrednio z polskich kopalni oraz zapewnienia niezakłóconych dostaw gazu i oleju opałowego. W przypadku braku możliwości zabezpieczenia ferm w paliwa opałowe na sezon zimowy, znaczna część hodowców deklaruje ograniczenie lub całkowite zaprzestanie hodowli w okresie jesienno-zimowym” – powiedział PAP Paweł Podstawka, prezes KFHDiPJ.

Zdaniem Podstawki, w najbliższych tygodniach producenci drobiu będą musieli podjąć strategiczne decyzje dotyczące dalszego zakresu produkcji.

,,W naszej branży musimy planować na około trzy miesiące do przodu, bo taka jest specyfika produkcji. Jeżeli dzisiaj nie mamy pewności, czy i w jakiej cenie kupimy opał, to wielu z producentów jaj i drobiu nie będzie ryzykowało i albo ograniczy, albo całkowicie wstrzyma produkcję. Oczywiście, towary w sklepach będą, bo istnieje import. Musimy jednak pamiętać, że Polska jest obecnie potęgą w produkcji drobiu i żyją z niej tysiące osób. Dodatkowo, mniejsza produkcja jaj i drobiu bez wątpienia odbije się na popycie na zboża produkowane na miejscu przez polskich rolników" – uważa Podstawka.

producenci drobiu i warzyw

Trzeba działać

Federacja Gospodarki Żywnościowej zaapelowała do ministra aktywów państwowych o wpisanie producentów warzyw pod osłonami na listę podmiotów objętych rezerwą strategiczną w zakresie opału. W swoim piśmie FGŻ zaznacza, że obecnie w Polsce pod osłonami znajduje się 5,5 tysiąca hektarów upraw, skąd pochodzi około jedna piąta plonów warzyw.

„Wstrzymanie, ograniczanie dostaw miału dla upraw pod szklarniami/osłonami może zniweczyć wieloletnie wysiłki podmiotów gospodarczych, rolników i ogrodników, spowodować upadek tej działalności w przypadku zniszczenia infrastruktury. Ciepło w tej działalności jest niezbędne zarówno dla prowadzenia upraw jak i na utrzymanie konstrukcji obiektów. Koszt wybudowania jednego hektara pod szklarniami jest szacowany na 4 mln złotych, licząc w cenach z 2020 roku” – przypomina FGŻ.

Czytaj też: Białoruś rozszerza ograniczenia na polski drób. Wszystko przez HPAI

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023