PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Drób i jaja / Polski eksport jaj zajmuje miejsce w unijnej czołówce

Polski eksport jaj zajmuje miejsce w unijnej czołówce

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-04-10 18:00:00
eksport jaj

Jak poinformował zastępca dyrektora generalnego KOWR, eksport jaj z Polski jest jednym z największych w Unii Europejskiej.

Wiceszef KOWR Marcin Wroński podkreślił, że produkcja jaj w naszym kraju całkowicie zaspakaja wewnętrzne potrzeby, dlatego Polska jest jednym z największych eksporterów jaj w UE. W 2020 r. produkcja konsumpcyjnych jaj wyniosła ok. 10 mld sztuk. Według wstępnych danych Ministerstwa Finansów w ubiegłym roku za granicę sprzedano 141 tys. ton jaj za 160 mln euro.

Eksport jaj z Polski w czołówce

Polski eksport jaj plasuje się w czołówce w Unii Europejskiej.

"Podaż jaj z produkcji krajowej znacząco przewyższa zapotrzebowanie rynku wewnętrznego, dlatego Polska jest jednym z największych eksporterów tego asortymentu w Unii Europejskiej. Ponieważ kraje UE są głównym rynkiem zbytu dla jaj produkowanych w Polsce, to sytuacja popytowa na rynku wspólnotowym w największym stopniu determinuje rozmiar eksportu"  powiedział Wroński.

Według wstępnych danych Ministerstwa Finansów w ubiegłym roku za granicę sprzedano 141 tys. ton jaj za 160 mln euro wobec 192 tys. ton i 204 mln euro w roku 2020. Mniejszy eksport jaj był wynikiem ograniczeń w handlu międzynarodowym z powodu epidemii Covid-19 oraz w funkcjonowaniu firm z sektora HoReCa.

eksport jaj Polska

Produkcja i konsumpcja

Eksport jaj to jednak nie wszystko. Polska zaliczana jest do grona największych producentów jaj w Unii Europejskiej. Krajowa produkcja jaj kurzych konsumpcyjnych w 2020 r. wyniosła ok. 10 mld sztuk. Polska jest trzecim, po Hiszpanii i Niemczech, producentem jaj w UE z 17 proc. udziałem w unijnej produkcji. Wroński zwrócił uwagę, że rozwój krajowej produkcji jest stymulowany przez m.in. popyt eksportowy, ale także spożycie w kraju.

W Polsce, w strukturze produkcji 85 proc. stanowią jaja konsumpcyjne, pozostałe 15 proc. - to jaja wylęgowe. W latach 2018–2020 roczna produkcja jaj kurzych (łącznie konsumpcyjnych i wylęgowych) kształtowała się na względnie stabilnym poziomie wynoszącym 11,7–12,0 mld sztuk. W 2020 r. wyprodukowano 10 mld sztuk jaj konsumpcyjnych wobec 10,3 mld sztuk w roku 2019.

Dodał, że jaja, ze względu na szerokie zastosowanie oraz walory odżywcze są cennym składnikiem diety człowieka oraz niezbędnym surowcem dla przemysłu spożywczego, jednak konsumpcja jaj w naszym kraju na osobę jest niższa niż przed dekadą. Według danych bilansowych GUS w latach 2019–2020 statystyczny Polak zjadał 156–157 sztuk jaj kurzych rocznie, podczas gdy jeszcze przed 2011 rokiem ich spożycie przekraczało 200 sztuk rocznie. 

Czytaj też: Polskie jaja – sukces polskich producentów na arenie międzynarodowej

PAP/fot.pixabay.com


Autor: Świat Rolnika

Ukraiński MHP sprzedał w kwietniu mniej kurczaków


Autor: Michał Rybka

Mięso importowane do RPA powodem kłótni tamtejszych handlowców


Autor: Świat Rolnika

Pyszne i zdrowe. Jaja od kur zielononóżek warte swojej ceny


BULT SMOGOWICZE