O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

08-07-2022

Autor: Karol Pepliński

Polska produkcja piskląt brojlerów bije rekordy wszech czasów

Produkcja piskląt brojlerów

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz poinformowała, że produkcja piskląt brojlerów bije w Polsce rekordy. Wyniki są zaskoczeniem nawet dla branży.

Jak wskazuje KIPDiP, najnowsze dane statystyczne wskazują, że tylko w maju tego roku na rynku pojawiło się aż 128 milionów sztuk jednodniowych brojlerów, czyli więcej niż kiedykolwiek wcześniej, oraz aż o 40 procent więcej niż rok temu. Analitycy Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz określili bieżącą sytuację rynkową jako „bezprecedensową”.

Rekordowa produkcja piskląt brojlerów

Jak wskazuje KIPDiP, tak wysoka produkcja piskląt brojlerów jest dość sporym zaskoczeniem nawet dla branży drobiarskiej. Rok temu, w wyniku epidemii ptasiej grypy na Mazowszu, polskie wylęgarnie dostarczyły na rynek tylko 91 milionów piskląt, co było najgorszym wynikiem od wielu lat. Branża drobiarska była przekonana o zapaści produkcyjnej, która powinna trwać latami.  

,,Polska baza reprodukcyjna odbudowała się w zaskakująco szybkim tempie. Można się obawiać czy tak ogromne tempo nie doprowadzi do przegrzania rynku i pogorszenia opłacalności produkcji” – mówi Katarzyna Gawrońska, dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.

Dyrektor KIPDiP zwróciła uwagę na wyśrubowane poziomy produkcyjne, które zaczęły być notowane już od lutego tego roku, a poprzedni rekord wszech czasów zanotowano w kwietniu.

,,Ta sytuacja ma dwie przyczyny. Pierwsza to ogromny popyt na polski drób z Europy, druga to chęć nadrabiania straconego w czasie grypy ptaków dystansu” – wyjaśnia dyrektor KIPDiP.

Produkcja piskląt brojlerów

Produkcja piskląt brojlerów wpływa na rynek

Jak wskazuje KIPDiP, wysoka produkcja piskląt brojlerów ma już przełożenie na rynek. Ceny skupu żywca brojlerów spadły poniżej 6 złotych za kilogram.

,,Mogę jednoznacznie powiedzieć, że w naszym kraju zaczynamy mieć do czynienia z nadprodukcją mięsa kurcząt. Spodziewam się, że do połowy sierpnia ta sytuacja będzie w umiarkowany sposób dolegliwa dla hodowców. Jednak po tym czasie, pod koniec sierpnia i na początku września oraz dalej do końca roku, konsekwencje rynkowej przewagi podaży nad popytem mogą być dla producentów drobiu opłakane” – prognozuje Gawrońska.

KIPDiP przypomina, że Polska jest największym producentem mięsa drobiowego w Europie, a w 2021 roku w ramach ubojów przemysłowych wyprodukowano ponad 2 mln 500 tys. ton mięsa drobiowego, w tym niespełna 2 mln 100 tys. ton mięsa kurcząt rzeźnych. Ze względu na ogromne rozmiary polskiej produkcji około połowa polskiego mięsa drobiowego trafia na eksport.

Czytaj też: Brojler – jaki sposób chowu najbardziej ekonomiczny?

kipdip.org.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023