O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

28-12-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Macedonia Północna utrzymuje zakaz eksportu drobiu z Polski

zakaz eksportu drobiu

Ptasia grypa znów rozprzestrzenia się na terenie Polski. Nie uciekło to uwadze macedońskim eksporterom polskiego drobiu, którzy utrzymali zakaz eksportu drobiu.

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie internetowej Agencji ds. Żywności i Weterynarii Macedonii Północnej obowiązuje zakaz eksportu na rynek macedoński żywego drobiu oraz produktów drobiowych z Polski. Zakaz nie dotyczy produktów mięsnych składających się lub zawierających wyłącznie mięso drobiowe i mięso dzikich ptaków, jeżeli mięso tych gatunków zostało poddane jednej ze szczególnych obróbek zgodnie z zapisami bilateralnie uzgodnionego świadectwa zdrowia.

Zakaz eksportu drobiu z Polski

Zakaz eksportu drobiu dotyczy następujących powiatów: grodziskiego, słupskiego, wolsztyńskiego, siedleckiego, kłodzkiego, gоstynińskiego, nowomiejskiego, piskiego, szamotulskiego, koszalińskiego, gnieźnieńskiego, wejherowskiego, tarnogórskiego, żarskiego, iławskiego, ostrowieckiego, zielonogórskiego, łęczyńskiego, sieradzkiego, radzyńskiego, grudziądzkiego, gorzowskiego, chełmińskiego, myśliborskiego, inowrocławskiego, biłgorajskiego, bełchatowskiego, limanowskiego, nowosądeckiego, mławskiego, płockiego, sierpeckiego, krośnieńskiego, łańcuckiego, rzeszowskiego, malborskiego, sztumskiego, cieszyńskiego, pszczyńskiego, działdowskiego, elbląskiego, ełckiego, kętrzyńskiego, mrągowskiego, kępińskiego, ostrowskiego, choszczeńskiego, trzebnickiego, nowosolskiego, gorlickiego, żuromińskiego, głubczyckiego, kędzierzyńsko-kozielskiego, krapkowickiego, ropczycko-sędziszowskiego, kartuskiego, olsztyńskiego, kaliskiego, międzychodzkiego, ostrzeszowskiego, międzyrzeckiego.

Zakaz nie dotyczy produktów mięsnych składających się lub zawierających wyłącznie mięso drobiowe i mięso dzikich ptaków, jeżeli mięso tych gatunków zostało poddane jednej ze szczególnych obróbek zgodnie z zapisami bilateralnie uzgodnionego świadectwa zdrowia.

Europejskie państwa utylizują ptactwo na masową skalę

Ptasia grypa na kontynencie europejskim Zakaz eksportu drobiu i jaj 02nie daje o sobie zapomnieć. Tylko w ciągu dwóch ostatnich miesięcy ogniska zgłoszono w Polsce, Anglii, Francji, na Węgrzech, w Holandii, Irlandii i we Włoszech.
W listopadzie polskie władze zgłosiły ponad 25 ognisk, a branża może stanąć w obliczu kolejnego złego sezonu z powodu ograniczeń nałożonych przez kraje spoza UE. Polska jest również największym producentem mięsa drobiowego w UE z 19% udziałem w rynku.

Z uzyskanych przez KIPDiP informacji wynika, że w sezonie jesienno-zimowym 2020/2021 w Europie zlikwidowano około 22 miliony ptaków. Problemy z HPAI coraz bardziej nasilają się w Holandii. Tamtejsi producenci drobiu zgłaszają kolejne zakażenia.

Sytuacja epizootyczna zarówno w UE, jak i poza jej obszarem coraz bardziej budzi obawy specjalistów z zakresu chorób zakaźnych zwierząt. Z informacji pozyskanych przez Krajową Izbę Producentów Drobiu i Pasz wynika, że tegoroczna ptasia grypa będzie stanowić wysokie zagrożenie dla drobiu, który jest utrzymywany na fermach komercyjnych. Z Azji dochodzą głosy specjalistów, którzy twierdzą, że wszystko to przez wysoki stopień zakażeń w szlakach migracyjnych ptaków dzikich.

Czytaj też: Ptasia grypa szaleje w Holandii. 24 tysiące ptaków do wybicia

wetgiw.gov.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023