PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Drób i jaja / Leghorn – rasa kur znana z dobrej nośności jaj

Leghorn – rasa kur znana z dobrej nośności jaj

Autor: Świat Rolnika 2022-06-19 12:00:00
Leghorn

Leghorn to rasa kur pochodząca z Toskanii, w środkowych Włoszech. Są one powszechnie używane jako kury nioski w wielu krajach świata.

Do Polski rasa ta została sprowadzona w 1967 roku. Kury Leghorn to dobre nioski białych jaj, znoszące średnio 280 sztuk rocznie Inne odmiany.  Charakteryzuje je to, że zużywają ok. 40% mniej paszy, niż kury innych ras. Rasa ta zazwyczaj jest biała, ale znane są też inne upierzenia. 

Historia rasy Leghorn

Pochodzenie Leghorn nie jest jasne; wydaje się, że pochodzi od lekkich ras pochodzących z wiejskiej Toskanii. Nazwa pochodzi od Leghorn, tradycyjnej anglicyzacji Livorno, toskańskiego portu, z którego pierwsze ptaki zostały wyeksportowane do Ameryki Północnej. Rasa ta została po raz pierwszy wprowadzona do Wielkiej Brytanii ze Stanów Zjednoczonych w 1870 r., a stamtąd reeksportowana do Włoch. Ptaki te były małe, nie przekraczały 1,6 kg wagi; wagę zwiększono poprzez krzyżowanie ze stadem z Minorki i Malajów.

Do Polski rasa ta została sprowadzona w 1967 roku z angielskiej firmy Sykes i kanadyjskiej firmy Kathman.
Leghorn

Charakterystyka rasy 

We Włoszech rozpoznawanych jest dziesięć odmian kolorystycznych. Ich upierzenie różni się w zależności od odmiany. Biel jest zdecydowanie najbardziej popularna, ale występują również w kolorze brązowym, czarnym, czerwonym i płowożółtym.

Większość Leghornów ma pojedyncze grzebienie; grzebień różany jest dozwolony w niektórych krajach, ale nie we Włoszech. Ich nogi są jasnożółte, a małżowiny uszne białe. 

Norma włoska podaje zakres wagowy 2,4–2,7 kg dla kogutów, 2,0–2,3 kg dla kur. Zgodnie z brytyjskim standardem dorosłe koguty Leghorn ważą 3,4 kg, kury 2,5 kg. 

Kury to dobre nioski białych jaj, znoszące średnio 280 sztuk rocznie, a czasem nawet 300-320, o masie co najmniej 55 g. Ilość składanych jaj będzie zależeć od koloru ich upierzenia.

Leghorn to kura lekka – zużywa ok. 40% mniej paszy niż kury innych ras. Leghorn jest inteligentnym i zaradnym ptakiem i znajdzie wiele własnego pożywienia, jeśli pozwoli mu się na wybieg. Są też bardzo odporne na niskie temperatury jak i wysokie temperatury, łatwo przystosowują się do środowiska. Warto wiedzieć, że rasa ta jest dość hałaśliwa i ma temperament. 

Czytaj też: Polskie rasy kur – rodzaje, charakterystyka, miejsce występowania

wikipedia/fot. pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa

Grypa ptaków odpuszcza; Polska krajem wolnym od choroby?


Autor: Sebastian Wroniewski

Grypa ptaków we Francji; władze zmniejszyły ocenę ryzyka 


Autor: Świat Rolnika

Grypa ptaków odpuszcza. Od miesiąca brak nowych przypadków


BULT SMOGOWICZE