PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Drób i jaja / Kury czubate – specyficzne kury o ciekawym upierzeniu

Kury czubate – specyficzne kury o ciekawym upierzeniu

Autor: Świat Rolnika 2022-05-29 22:00:00
Kury czubate

Kury czubate to kury, które zgodnie z nazwą charakteryzują się czubem dużym (houdan), lub małym (jitokko). Kury te przybyły do Polski prawdopodobnie z Mongolii. 

Gdy ludy Mongolii przybyły do Polski w XVI w. powstała czubatka polska. Następnie czubatka polska powędrowała dalej na zachód, i powstały rasy takie jak: brabanty, brabanty zagrodowe, altsteirer i appenzelerskie. Kury czubate zostały przewiezione też do Azji, pod postacią jitokko oraz kur jedwabistych.

Kury czubate – Sułtan

Sułtan to rasa kur pochodząca z Turcji. Kury te mają wiele ozdobnych upierzeń, w tym duże, grzebienie, brody, długie ogony i obfite upierzenie stóp. Rasa występuje w trzech odmianach: czarnej, niebieskiej i białej, przy czym najbardziej znana jest biała. Waga kogutów wynosi zazwyczaj ok. 2,7 kg natomiast kur 2 kg. Kury składają małe, białe jaja w wolnym tempie i na ogół nie kwoczą. Większość hodowców tej rasy dba o to, aby kury hodować w suchej ściółce, aby chronić ich wyszukane upierzenie, zwłaszcza na stopach.

Kury czubate

Kury czubate – Houdan

Houdan lub Poule de Houdan to stara francuska rasa kur. Houdan ma podwójny grzebień w kształcie motyla. U kur grzebień i korale są czasami całkowicie zasłonięte piórami. Najpopularniejszą odmianą koloru jest cętkowany i czarny z białymi plamkami. Houdan to rasa lekka: koguty ważą 2,5–3 kg, a kury 2–2,5 kg. Houdan jest dziś przede wszystkim rzadkim ptakiem pokazowym. Jednak z dość szybkim tempem dojrzewania i zdolnością do składania przyzwoitej liczby białych jaj, nadal jest czasami trzymany w stadach przydomowych.

Kury czubate  – Altsteirer 

Altsteirer to rasa kur domowych pochodzących ze Słowenii i austriackiej Styrii. Typowy kogut tej rasy ma czerwone oczy i małą głowę. Ma ząbkowany, prosty (pojedynczy) i ustawiony pionowo grzebień. Kury te charakteryzują się ogonem z długimi piórami. Koguty mogą ważyć od 2,5 do 3,0 kg, z kolei kury osiągają od 1,8 do 2,2 kg.

Czytaj też: Sadystyczni rosyjscy żołnierze. Ferma drobiu zdewastowana

wikipedia/fot. wikimedia Oswald Hicker/fot. pxhere


Ukraińskie MHP odnotowało duży wzrost sprzedaży kurczaków 

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-28 10:00:00

Kura silka – ozdobna kura, która może wychowywać inne ptaki

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-26 11:00:00

Przepiórka chińska – najpopularniejsza odmiana na świecie

Autor: Świat Rolnika 2022-06-26 07:00:00

BULT SMOGOWICZE