O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

26-06-2022

Autor: Karol Pepliński

Kura silka – ozdobna kura, która może wychowywać inne ptaki

Kura silka

Kura silka, zwana również jedwabistą, to rasa kur nazwana tak ze względu na nietypowo puszyste upierzenie, które w dotyku przypomina jedwab i satynę.

Rasa ta ma jeszcze kilka innych niezwykłych cech, takich jak czarna skóra i kości, niebieskie płatki uszu oraz pięć palców u każdej stopy, podczas gdy większość kur ma tylko cztery. Są one często wystawiane na pokazach drobiu i występują w różnych kolorach. Oprócz charakterystycznych cech fizycznych, kury są znane ze swojego spokojnego, przyjaznego temperamentu. Należą do najbardziej potulnych gatunków drobiu.

Kura silka pochodzi z Azji

Nie wiadomo dokładnie, gdzie i kiedy po raz pierwszy pojawiły się te ptaki o niezwykłej kombinacji cech, ale najlepiej udokumentowanym miejscem ich pochodzenia są starożytne Chiny. Najwcześniejsza zachowana zachodnia pisemna wzmianka o jedwabistych kurach pochodzi od Marco Polo, który w XIII wieku, podczas swoich podróży po Azji, napisał o "futrzastym" kurczaku. Kura silka dotarła na Zachód najprawdopodobniej przez Jedwabny Szlak i handel morski. Gdy kury stały się bardziej powszechne na Zachodzie, utrwaliło się wiele mitów na ich temat. Wcześni holenderscy hodowcy wmawiali kupującym, że są potomstwem kurczaków i królików, a na pokazach tanecznych propagowano, że mają futro prawdziwego ssaka.

kura silka

Kura silka może wychowywać inne ptaki

W XXI wieku kury stały się jedną z najbardziej popularnych i wszechobecnych ozdobnych ras kurcząt. Kury jedwabiste znoszą dość dużo jaj, koloru kremowego, ale produkcja jest często przerywana ze względu na ich wyjątkową skłonność do rui. W idealnym roku jedna kura silka zniesie 100 jaj. Ich zdolność do inkubacji, która została selektywnie wyhodowana u większości ptactwa hodowanego specjalnie do produkcji jaj, jest często wykorzystywana przez hodowców drobiu, którzy pozwalają kurom wychowywać potomstwo innych ptaków. Są często trzymane przez przydomowych hodowców jako ptactwo ozdobne lub domowe.

Czarne mięso tych kur jest powszechnie uważane za niezwykły atrybut w kuchni europejskiej i amerykańskiej. Z kolei w kilku kuchniach azjatyckich mięso jest uznawane za pokarm dla smakoszy. Kuchnia chińska szczególnie ceni tę rasę, ale jest ona również częstym składnikiem niektórych potraw japońskich, kambodżańskich, wietnamskich i koreańskich. Już w VII wieku tradycyjna medycyna chińska uważała, że rosół z kurczaka przyrządzony na mięsie kury silki ma właściwości lecznicze.

Czytaj też: Zielononóżka kuropatwiana – polska rasa kur ogólnoużytkowych

wikipedia/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023