O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

10-09-2022

Autor: Michał Rybka

Kura brahma – azjatycka rasa kur olbrzymich

kura brahma

Kura brahma zaliczana jest do ras olbrzymich i pochodzi z Azji. Choć stworzona jest do użytkowania w kierunku mięsnym, to znajduje uznanie jako ptak ozdobny.

Choć ta rasa pochodzi z Azji, to zdecydowano się sprowadzić ją do Europy w XIX w. Brahma znalazła zainteresowanie szczególnie we Francji,  gdzie służyła uszlachetnianiu ras francuskich. Dowiedz się więcej o tej niezwykłej rasie kur.

Duża kura składająca małe jaja

Na początku trzeba zaznaczyć, że brahmy, jak na kury, są naprawdę dużych rozmiarów, ponieważ koguty osiągają masę 3,5-5 kg, kury – 3-4,5 kg. Grubokoścista brahma przypomina kształtem ciała kwadrat: ma niską, porośniętą gęstym puchem pierś z niemal pionowym mostkiem, a jej grzbiet jest krótki i szeroki. Uda natomiast bardzo dobrze umięśnione. Głowa tych nielotów jest duża i odznacza się zaokrąglonymi oraz małymi dzwonkami. Ich oczy są pomarańczowe, a policzki czerwone i gładkie, podobnie jak zwisające zausznice. Ich ubarwienie zazwyczaj jest biało-czarne lub kuropatwiane z podwójną obwódką.

Choć kura brahma nie ma wysokiej nieśności, to odwdzięcza się nią zimą, gdyż jest w stanie ją na ten czas utrzymać. Paradoksalnie jaja brahmy są niewielkie i ważą maksymalnie do 55 g. Sprawdź również inną, równie ciekawą rasę kur – kurę gołoszyjkę.

kura brahma

Kura brahma ma duży apetyt

Jak w żywieniu kur wszelkich ras, tak i tutaj podstawą jest jego bilansowanie. Najłatwiejszym wyborem okazują się gotowe mieszanki, jednakże pasze możemy przygotować sami. Przygotowując taką paszę, powinniśmy dodać do niej: gotowane ziemniaki, śrutę sojową, otręby pszenne, ziarna zbóż (pszenica, jęczmień, owies, kukurydza) oraz dodatki witaminowe. Nie zaszkodzi również dodać zielonki, którą dobrze będzie uzupełniała ilość białka i wapnia w paszy.

Jak to przystało na kury mięsne, cechuje je spory apetyt. W związku z tym ważne jest, aby brahmą racjonować żywność. Jest to o tyle ważne, ponieważ zatuczone ptaki przestają się nieść i chorują. Aby tego uniknąć, należy naprzemiennie karmić te kury mieszanką oraz zbożem. Przy czym warto rozsypywać ziarno na wybiegu. To skłoni kury do ruchu.

Czytaj także: Pyszne i zdrowe. Jaja od kur zielononóżek warte swojej ceny

źródła:rynekrolny.pl/fot. wikipedia.org,pixabay

swiatrolnika.info 2023