Grypa ptaków nie odpuszcza. Główny Inspektorat Weterynarii poinformował o wykryciu 31 ogniska HPAI u drobiu. Straty hodowcy będą ogromne.
„Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu 31 w 2022 r. ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w Polsce, stwierdzonego na postawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych 19 lipca 2022 r. z PIWet-PIB Puławy. W ognisku został wykryty podtyp wirusa H5N1.” – czytamy w komunikacie Głównego Inspektoratu Weterynarii.
„Ognisko HPAI nr 2022/31 zostało stwierdzone w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 39 856 kur hodowlanych. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Giżyce w gminie Grabów nad Prosną, powiat ostrzeszowski, woj. wielkopolskie” – poinformował Główny Inspektorat Weterynarii w komunikacie.
„W związku ze stwierdzeniem ogniska HPAI w gospodarstwie, Inspekcja Weterynaryjna wdraża wszystkie środki zwalczania choroby, zgodnie z procedurami oraz rozporządzeniem Delegowanym Komisji (UE) 2020/687, w tym m.in. zabicie i utylizację zwierząt, przeprowadzenie oczyszczania i dezynfekcji w ognisku choroby, wyznaczenie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego” – czytamy dalej.
Od dnia 1 stycznia do 19 lipca 2022 r. na terytorium RP stwierdzono 31 ognisk HPAI u drobiu oraz 28 ogniska HPAI u ptaków dzikich. Grypa ptaków powoduje ogromne straty finansowe.
Przypomnijmy, że Główny Lekarz Weterynarii złożył 21 czerwca 2022 r. do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) deklarację o odzyskaniu statusu kraju wolnego od choroby jaką jest wysoce zjadliwa grypa ptaków.
„Zgodnie z art. 10.4.6 Kodeksu Zdrowia Zwierząt Lądowych OIE, jeżeli zakażenie HPAI u drobiu wystąpiło w państwie uprzednio wolnym od grypy ptaków, odzyskanie statusu wolnego może nastąpić 28 dni po zastosowaniu stamping-out policy (w tym zabiciu ptaków oraz przeprowadzeniu oczyszczania i odkażania).” – tłumaczy GIW.
„W związku z wystąpieniem 94 ognisk HPAI u drobiu w okresie XI 2021 - IV 2022, Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia tej choroby. Czynności związane z zakończeniem likwidacji choroby w ostatnim ognisku zostały zakończone w dniu 23 maja 2022 r. W związku z powyższym, termin 28 dni od daty wykonania dezynfekcji końcowej upłynął w dniu 21 czerwca 2022 r., co pozwoliło na złożenie deklaracji do OIE. Główny Lekarz Weterynarii zwrócił się do wszystkich państw, które wprowadziły restrykcje w handlu drobiem, mięsem drobiowym i produktami z mięsa drobiowego, związane z wystąpieniem w Polsce grypy ptaków o uchylenie nałożonych restrykcji” – tłumaczył GIW w komunikacie.
Czytaj także: Grypa ptaków we Francji; władze zmniejszyły ocenę ryzyka
GIW/fot. pixabay