PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Drób i jaja / Kaczki francuskie – popularne ze względu na przyrost i wydajność

Kaczki francuskie – popularne ze względu na przyrost i wydajność

Autor: Świat Rolnika 2022-06-18 18:00:00
Kaczki francuskie

Kaczki francuskie są bardzo popularne w hodowli ze względu na dobre przyrosty masy ciała, wydajność rzeźną i wysoki wskaźnik rozrodu.

Kaczki francuskie zwane też piżmowymi są odporne na choroby i łatwo przystosowują się do trudnych warunków jak np. niskie temperatury. Ptaki te są zazwyczaj czarno-białe jednak zdarzają się również kaczki o szarych piórach. Kaczki francuskie są popularne, ponieważ m.in. mają bardzo smakowite mięso.

Kaczki francuskie – charakterystyka

Wszystkie kaczki francuskie mają długie pazury na łapach i szeroki, płaski ogon. Kaczory ma również wyraźne guzki u podstawy dzioba i niski grzebień z piór. Samce mają też czerwone brodawki wokół okolicy nosowej. Domowe kaczki piżmowe są zazwyczaj nieco większe od dzikich kaczek francuskich. Kaczory mają około 86 cm długości i ważą 4,6-6,8 kg, natomiast kura domowa (samica) jest znacznie mniejsza – 64 cm długości i 2,7-3,6 kg wagi. Duże udomowione samce ważą często do 8 kg, a duże udomowione samice do 5 kg. 

Ptak jest przeważnie czarno-biały, przy czym u samców tylne pióra są opalizujące i błyszczące, natomiast u samic są bardziej szarawe. Ilość bieli na szyi i głowie jest zmienna, podobnie jak dziób, który może być żółty, różowy, czarny lub w dowolnej mieszance tych kolorów. Na skrzydłach mogą występować białe plamy lub pręgi, które są bardziej widoczne podczas lotu. Obie płcie mają różowe lub czerwone watry wokół dzioba, przy czym watry samców są większe i bardziej jaskrawo ubarwione.

Zaletą tego gatunku jest łatwe przystosowanie do chłodnego klimatu. Kaczki te dobrze radzą sobie w temperaturach do -12 °C i są w stanie przetrwać nawet w zimniejszych warunkach. Ponadto są odporne na choroby i nie są wybredne.

Kaczki francuskie

Przeznaczenie

Kaczki francuskie są popularne, ponieważ mają bardziej smakowite mięso — czasami w porównaniu do pieczonej wołowiny — niż kaczka domowa. Mięso jest chude w porównaniu z tłustym mięsem kaczek krzyżówki, jego chudość i kruchość często porównywana jest do cielęciny. Kaczki francuskie są również mniej hałaśliwe i czasami reklamowane jako „kaczki bez kwakania ”; mimo że nie są całkowicie ciche, w rzeczywistości nie kwaczą (z wyjątkiem przypadków ekstremalnego stresu). Tusza kaczki francuskiej jest również znacznie cięższa niż większość innych kaczek domowych, dzięki czemu idealnie nadaje się na stół obiadowy.

Czytaj też: Kaczka pekin – najbardziej znana rasa kaczek w Stanach Zjednoczonych

wikipedia/fot. wikimedia Steevven1


Ukraińskie MHP odnotowało duży wzrost sprzedaży kurczaków 

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-28 10:00:00

Kura silka – ozdobna kura, która może wychowywać inne ptaki

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-26 11:00:00

Przepiórka chińska – najpopularniejsza odmiana na świecie

Autor: Świat Rolnika 2022-06-26 07:00:00

BULT SMOGOWICZE