PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Drób i jaja / Kaczki brazylijskie mają zamiar podbić rynek globalny!

Kaczki brazylijskie mają zamiar podbić rynek globalny!

Autor: Sebastian Wroniewski 2021-09-22 12:00:00
Kaczki

W ostatnim czasie zostały brazylijskie kaczki zostały zarejestrowane pod międzynarodową marką, którą Brazylia zamierza „ostro" promować na rynkach zagranicznych – dowiedzieli się analitycy Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz. Marką zarządza brazylijskie stowarzyszenie ABPA we współpracy z agencją odpowiedzialną między innymi za inwestycje i promocję(APEX - Brasil).

Kaczki brazylijskie póki co pozostają w sferze niszowej nawet na rynku krajowym

ABPA obecnie nadzoruje chociażby markę brazylijskich kurczaków, brazylijskiej wieprzowiny czy brazylijskich jaj. Aktualnie produkcja i sprzedaż eksportowa mięsa z kaczki w Brazylii to zdecydowanie obszar niszowy, niemniej w opinii Brazylijczyków, jest to nisza drobiarska o wysokiej wartości dodanej, w którą warto zainwestować, a zarejestrowanie marki to świetna okazja do rozszerzenia koszyka eksportowego o sektor kaczek.

Obecnie kaczki nie znajdują się nawet w pierwszej dwudziestce na liście najważniejszych produktów rolnych wytwarzanych w Brazylii (dla porównania: kurczaki zajmują siódme miejsce na liście, a jaja osiemnaste). Stąd plany, aby ten rynek rozwijać, korzystając z doświadczeń i mocnej pozycji swoich kolegów z segmentu kurczaków. Celowane rynki premium dla marki „Brazylian Duck” to Bliski Wschód i Azja. Tam też zresztą, czemu dowodzi analiza rynku kurcząt, Brazylijczycy są najmocniejsi biznesowo.

Czytaj też: Ptasia grypa wykryta na terytorium Botswany! KE reaguje!

Kaczki z Brazylii mogą w przyszłości być liderem pod względem dostaw na świecie

Już niejednokrotnie konkurencja przekonała się, jak efektywnaKaczki 02 jest współpraca stowarzyszeń branżowych z Brazylii z administracją rządową na rynkach zagranicznych. Brazylijczycy chcą zdobyć rejon handlowy, który dla wszystkich światowych graczy jest najciekawszym kąskiem w sprzedaży eksportowej mięsa drobiowego. Analitycy Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz spekulują, że jeśli plany Brazylijczyków się ziszczą, to dojdzie do poważnej walki konkurencyjnej pomiędzy światowymi liderami w produkcji i eksporcie mięsa z kaczki.

Należą do nich także europejskie kraje, w tym Polska. Zasadniczym kluczem do sukcesu, poza ceną, mogą być bezpośrednie powiązania kapitałowe w krajach arabskich brazylijskich liderów w eksporcie mięsa kurcząt – ocenia KIPDiP.

Według danych ABPA w roku 2020 brazylijski eksport mięsa z kaczki wyniósł 4 tysiące ton o wartości 10,5 miliona dolarów i był wyższy o 26,55 procenta w porównaniu do roku 2019. W czołówce odbiorców mięsa tego segmentu znalazły się: Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Peru, Katar, Kuwejt, Japonia i Hongkong. Według firmy badawczej Technavio, rynek tego mięsa do 2025 roku ma być wart 1,6 miliarda dolarów. Łączny roczny wskaźnik wzrostu w latach 2020-2025 wyniesie 2,74 procenta, a 74 procent wzrostu przypadnie na region Azji i Pacyfiku.

kipdip.org.pl/fot.Pixabay