PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Drób i jaja / Kaczki biegusy – niezwykle temperamentna rasa kaczek

Kaczki biegusy – niezwykle temperamentna rasa kaczek

Autor: Świat Rolnika 2022-07-10 17:00:00
kaczki biegusy

Kaczki biegusy indyjskie to zwierzęta pochodzące z południowo-wschodniej Azji, z wysp Malajskich. Są użytkowane jednokierunkowo w produkcji jaj konsumpcyjnych.

Choć kaczki powstały w Azji, to do Europy zostały sprowadzone w XIX wieku (Anglia). Na Wyspach Brytyjskich były udoskonalane pod względem nieśności i szybkości dojrzewania. Wywodzą się od dzikich kaczek krzyżówek, podobnie jak wszystkie rasy kaczek hodowlanych. Biegusy charakteryzuje niezwykle oryginalny chód i budowa.

Biegusy są szybkie i zwinne

Kaczki biegusy odznaczają się smukłą, spionizowaną i długą sylwetką. Niewielka głowa zakończona jest dużym dziobem. Długa szyja płynnie przechodzi w grzbiet i pierś. Z kolei korpus tych kaczek jest walcowaty i długi. Nogi są przesunięte do tyłu, w stronę kupra i szeroko rozstawione. To pomaga w niezwykle szybkim i sprawnym poruszaniu się po ziemie.

Sprawności pomaga fakt, że biegusy nie należą do masywnych i dużych kaczek, ponieważ samiec maksymalnie może ważyć 2 kg, a samica 1,7 kg. Samiczki mają długość ciała od głowy do ogona około 50 cm, a samce około 75 cm. Upierzenie biegusów jest standardowe i najczęściej białe, beżowe, brązowe, czarne lub srokate. Sprawdź również jak hodować kaczkę domową.

kaczki biegusy

Kaczki biegusy i ich hodowla

Musi minąć 140 dni zanim biegusy uzyskają dojrzałość płciową. Sezon nieśności trwa 52 tygodnie i przez ten czas samiczki są w stanie znieść od 270 do 280 jaj. Ich jaja są większe od kurzych i potrafią ważyć nawet 80 g. Skorupka jaj ma dość mocną konsystencję biała lub żółta u ras o jasnym upierzeniu, a u odmian ciemnych skorupka jest szarozielona, lub niebieskozielona.

Choć w Polsce ich hodowla nie jest praktykowana ze względu braku tradycji spożywania kaczych jaj, to faktem jest, że jaja biegusów charakteryzują się wysoką wylęgowością, a kaczęta łatwo się odchowują, procent śmiertelności w zakładach wylęgowych jak niewielki, ale podczas ich hodowli trzeba na to uważać, gdyż samiczki mają bardzo słabo rozwinięty instynkt macierzyński.

Czytaj też: Kaczki brazylijskie mają zamiar podbić rynek globalny!

źródła: wikipedia.org, rynekrolny.pl/ fot. wikipedia.org, pixabay