O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

03-04-2022

Autor: Karol Pepliński

Kaczka Rouen – masywna kaczka podobna do krzyżówki

Kaczka Rouen

Kaczka Rouen to rasa ciężkiej kaczki domowej, hodowanej głównie w celach dekoracyjnych, wystawowych lub jako kaczki ogólnego przeznaczenia.

Ponieważ nie są płodnymi nioskami jaj, kaczki Rouen są najczęściej hodowane dla mięsa. Rasa ta powstała we Francji przed XIX wiekiem. Pochodzenie nazwy nie jest znane. We Francji nazywane są Rouen Foncé (ciemne) w odróżnieniu od Rouen Clair, które są jaśniejsze.

Kaczka Rouen – historia

Rasa ta została po raz pierwszy wyhodowana we Francji, ale dopiero w XIX wieku dotarła do Anglii, gdzie została udoskonalona do postaci znanej dziś jako kaczka Rouen. Francuska wersja przypominała większą niż przeciętną krzyżówkę, ale dzięki selektywnej hodowli Brytyjczycy stworzyli Rouen typu wystawowego. Produktem końcowym był ptak o głębokim, długim kilu, profilu w kształcie łodzi, ogromnym wyglądzie i wyrafinowanym oznaczeniu, zwłaszcza w przypadku samic.

Kaczki były hodowane głównie na mięso i przyrządzane jako pieczeń. Choć produkowały od 35 do 125 jaj rocznie, istniały inne rasy, które były bardziej niezawodnymi nioskami z wyższą produkcją jaj. Jaja tej kaczki są zwykle białe, ale mogą mieć niebieskie i zielone zabarwienie. Wystawowe kaczki Rouen są znane z tego, że ze względu na masywne ramy potrafią zgnieść jaja, jeśli pozwoli im się je wysiadywać.

Pochodzenie nazwy nie jest znane. Po przybyciu do Anglii nazywano je różnie: Rhône (region w południowo-zachodnio-centralnej Francji), Rohan (kardynał o tej samej nazwie), Roan (mieszanka kolorów) i Rouen (miasto w północnej Francji), przy czym nazwa Rouen przyjęła się zarówno w Anglii, jak i we Francji. We Francji nazywane są Rouen Foncé (ciemne) w odróżnieniu od Rouen Clair, które są jaśniejsze.

kaczka rouen

Kaczka Rouen – opis

Ubarwienie upierzenia zarówno kaczora i kaczki tej rasy jest niemal identyczne jak u kaczora i kaczki krzyżówki. Samce mają zielone głowy, białe kołnierze, czarne pokrywy ogonowe i ciemne, popielato-brązowe pióra ogonowe, szare ciało i głęboko bordową pierś. Samice kaczki Rouen mają jednolity odcień mahoniowego brązu, brązową koronę i brązowe paski na oczach, ciągnące się od dzioba do tylnej części oczu. Kolejną cechą charakterystyczną wzoru ubarwienia samic jest wyraźne, szczegółowe kreskowanie na piórach głowy, szyi, korpusu, większości skrzydeł i ogona. Samice Rouen mogą być znacznie ciemniejsze od samic krzyżówki.

Dorosła kaczka Rouen jest zwykle znacznie większa niż kaczka krzyżówka. Pod względem ubarwienia upierzenia pisklęta kaczki Rouen są identyczne z pisklętami kaczki krzyżówki. Kaczęta Rouen można odróżnić od dzikich kacząt krzyżówek dzięki obecności drugiej pręgi biegnącej w poprzek dzioba, tuż pod okiem, podczas gdy u kacząt krzyżówek występuje tylko jedna pręga biegnąca w poprzek oka.

W Ameryce Północnej hodowane są dwa różne rodzaje: odmiana pospolita lub produkcyjna, która jest większa od krzyżówki, ale ma typowy kaczkowaty pokrój, oraz znacznie większa i bardziej kwadratowa odmiana standardowa. Odmiana produkcyjna zwykle waży 6-8 funtów (2,7-3,6 kg), natomiast standardowa – 9-12 funtów (4,1-5,4 kg).

Czytaj też: Brazylijska kaczka marką premium. Ma podbić Bliski Wschód i Azję!

wikipedia/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023