PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Drób i jaja / Jajka na Ukrainie notują spadek produkcji i jednoczesny wzrost cen

Jajka na Ukrainie notują spadek produkcji i jednoczesny wzrost cen

Autor: Sebastian Wroniewski 2021-11-03 21:00:00
Jajka

 Po wrześniu 2021 roku ukraińskie jajka odnotowały, że produkcja przemysłowa była o jedną czwartą niższa w porównaniu do roku 2020 i osiągnęła wielkość 6,8 miliarda sztuk.

Największym zmartwieniem ukraińskiej branży pozostają znaczne wzrosty cen zbóż, a w konsekwencji pasz.

Ukraińskie jajka znalazły się w kryzysowej sytuacji

Zjawisko wysokich cen pasz doprowadziło do trudnejJajka 02 sytuacji rynkowej, w której wielu producentów podjęło decyzję o zredukowaniu wolumenu produkcji, a część nawet o jej całkowitym zaprzestaniu.

Zgodnie z zasadami rynku, na istotne zmiany w relacji podaży do popytu zareagowały ceny jaj, które wzrosły w wyniku zmniejszenia podaży. We wrześniu 2021 ukraińskie jajka zanotowały wzrost cen o 66 procent w porównaniu do roku 2020. Ukraińska branża obawia się również o dalszy los tego sektora, jak i wielu innych gałęzi rolnictwa, z uwagi na przewidywany wzrost obciążeń podatkowych, które to zmiany szykuje rząd.

Zdaniem KIPDiP, do powyższych negatywnych czynników wpływających na istotną redukcję produkcji jaj należy dodać powszechnie już znane i trwające od dłuższego czasu kłopoty wiodącego producenta jaj na Ukrainie, czyli przedsiębiorstwa Avangardco.

Przypomnijmy, że produkcja jaj Avangardco – ukraińskiej i jednej z najbardziej znanych firm na świecie – w ciągu ostatniego roku zmniejszyła się o połowę.

Powodem tego dramatycznego ruchu jest konflikt Olega Bakhmatyuka, głównego właściciela największego ukraińskiego holdingu rolno-spożywczego – UkrLandFarming (za pośrednictwem, którego Bakhmatyuk kontroluje Avangardco), a tamtejszym urzędem antymonopolowym (NABU).

Czytaj też: Ukraińskie drobiarstwo w kryzysie?

kipdip.pl/fot.Pixabay


Kura silka – ozdobna kura, która może wychowywać inne ptaki

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-26 11:00:00

Przepiórka chińska – najpopularniejsza odmiana na świecie

Autor: Świat Rolnika 2022-06-26 07:00:00

Grypa ptaków odpuszcza; Polska krajem wolnym od choroby?

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-23 12:15:00

BULT SMOGOWICZE