PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Drób i jaja / Jaja kurze – które są zdrowsze: białe czy brązowe?

Jaja kurze – które są zdrowsze: białe czy brązowe?

Autor: Sebastian Wroniewski 2021-04-18 09:28:13
Jaja

Białe jaja nie były dotychczas popularne w sprzedaży detalicznej także w Polsce. Co prawda mają swoich zwolenników, którzy decydują się na nie zwykle ze względu na to, że ich biały kolor kojarzy im się z higieną i czystością. Zwolennicy jaj o odcieniach brązu są z kolei przekonani o tym, że jajka w takich kolorach są bliższe natury, a co za tym idzie zdrowsze. Jaka jest prawda?

Jaja – białe czy brązowe?

Czy jaja kurze z białą skorupką różnią się od tych z brązową? Na to pytanie odpowiada naukowiec z Uniwersytetu w Wageningen

Każdy prawdopodobnie słyszał rozpowszechniony mit dotyczący żywności, że brązowe jaja są zdrowsze od białych. W rzeczywistości jajko z białą skorupką nie jest zdrowsze ani bardziej szkodliwe niż brązowe. Wewnątrz są dokładnie takie same.

– mówi ekspert ds. Drobiu Ingrid de Jong z Uniwersytetu Wageningen.

Skąd więc wziął się ten mit?

W przeszłości jaja z wolnego wybiegu były brązowe, dlatego ten kolor wydaje się nam ”naturalny”. Jednak obecnie jajka kur z chowu na wolnym wybiegu mogą być również białe, więc ten pogląd stał się nieistotny.

– mówi de Jong.

Wścieklizna nie odpuszcza! Kolejne przypadki w Polsce! Sprawdź, gdzie!

Jaja białe wydają się bardziej higieniczne

Jak tłumaczy de Jong, z grubsza rzecz biorąc,Jaja rasy niosek, które składają brązowe jaja, są nieco większe niż te, które produkują jajka w białych skorupkach.

W związku z tym, ponieważ białe kurczaki są nieco mniejsze niż brązowe, potrzebują mniej pożywienia na nioski. Mniej paszy, a tym samym mniej odchodów, co oznacza, że ​​białe jaja są lepsze dla klimatu i środowiska.

– wyjaśnia.

Białe jaja nie były dotychczas popularne w sprzedaży detalicznej także w Polsce. Co prawda mają swoich zwolenników, którzy decydują się na nie zwykle ze względu na to, że ich biały kolor kojarzy im się z higieną i czystością. Jednym z momentów, w którym konsumenci chętniej sięgają też po bielsze jajka jest Wielkanoc. Przyczyna jest oczywista – jajka o jaśniejszym kolorze są łatwiejsze przy ozdabianiu, a malunki lepiej widoczne.

Zwolennicy jaj o odcieniach brązu są z kolei przekonani o tym, że jaja w takich kolorach są bliższe natury, a co za tym idzie zdrowsze. Prawda jest jednak zgoła inna – kolor skorupki nie ma znaczenia jeśli chodzi o wartości odżywcze jaj.

meatinfo.ru/fot.pixabay