PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Drób i jaja / Indyki zarażone ptasią grypą! 10 tysięcy ptaków do ubicia!

Indyki zarażone ptasią grypą! 10 tysięcy ptaków do ubicia!

Autor: Sebastian Wroniewski 2020-12-07 22:00:00
Indyki

Ponad 10 tysięcy indyków z fermy w North Yorkshire w Wielkiej Brytanii musiano poddać ubojowi. Indyki były zarażone ptasią grypą. Wokół fermy utworzono również strefę ochronną, by powstrzymać rozprzestrzenianie się choroby. Ptasia grypa rozprzestrzeniła się w Europie Zachodniej w ostatnich miesiącach po wybuchach epidemii w Rosji i Kazachstanie tego lata. Francja nakazała już wszystkim hodowcom drobiu założenie siatek dla kurczaków, aby zapobiec kontaktowi ptaków z dzikimi ptakami. Przypadki wirusa wykryto także w Holandii, Irlandii, Belgii i Danii, a kilka stanów zakazało wędrówki drobiu z tych krajów.

Indyki zarażone

Departament Środowiska, Żywności i Spraw Wiejskich (Defra) podał, że 10 500 indyków z fermy w North Yorkshire w Wielkiej Brytanii zostało poddanych ubojowi. Indyki zarażone były ptasią grypą (H5N8). Ponadto wokół fermy utworzono tymczasową strefę kontrolną o długości 3 km i 10 km, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się choroby. Główna brytyjska weterynarz Christine Middlemiss, która doradza rządowi w zakresie dobrostanu zwierząt, powiedziała:

Podjęto natychmiastowe kroki, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się choroby, kiedy została wykryta na farmie w sobotę. Myśliwi powinni zwracać uwagę na wszelkie oznaki choroby u dzikiego ptactwa, niezwłocznie zgłaszać podejrzenie choroby, a hodowcy powinni zapewnić utrzymanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa biologicznego w przedsiębiorstwach. Pilnie szukamy wszelkich dowodów na rozprzestrzenianie się choroby związanej z tą farmą, aby kontrolować i wyeliminować epidemię.

Grypa ptaków na fermie kur w Kwakowie. Nowe ogniska choroby w Polsce!

Indyki i kurczaki szczególnie narażone

W Wielkiej Brytanii odnotowano kilka przypadkówIndyki ptasiej grypy w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, ale przedstawiciele Defra stwierdzili, że ptasia grypa stanowi niewielkie zagrożenie dla zdrowia publicznego i że ten konkretny szczep wirusa nie wpływa na bezpieczeństwo żywności.

Ptasia grypa może mieć wpływ na wszystkie gatunki ptaków, ale kurczaki i indyki są szczególnie narażone i mają poważne objawy. Ptaki pływające są na ogół bardziej odporne i mogą przenosić ptasią grypę bez objawów. Istnieje kilka odmian ptasiej grypy. Niektóre nazywane są niskimi patogenami, inne nazywane są wysokimi patogenami. Problematyczne są te ostatnie, które są szczególnie chorobotwórcze i niebezpieczne dla ptaków.

Ptasia grypa rozprzestrzeniła się w Europie Zachodniej w ostatnich miesiącach po wybuchach epidemii w Rosji i Kazachstanie tego lata. Francja nakazała już wszystkim hodowcom drobiu założenie siatek dla kurczaków, aby zapobiec kontaktowi ptaków z dzikimi ptakami. Przypadki wirusa wykryto także w Holandii, Irlandii, Belgii i Danii, a kilka stanów zakazało wędrówki drobiu z tych krajów.

meatinfo.ru/fot.pixabay


Autor: Emilia Gromczak

Gęś domowa jest mało wymagająca w hodowli i odporna na choroby


Autor: Emilia Gromczak

Czubatka polska ma półkolisty czub i częściowo zasłonięte oczy


Autor: Michał Rybka

Spór o ceny. Producenci jaj w Wielkiej Brytanii mają nowego wroga


BULT SMOGOWICZE