O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

08-12-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Białoruś rozszerza ograniczenia importowe przez ASF w Polsce

ASF

Władze Białorusi rozszerzają ograniczenia importowe z uwagi na występowanie w Polsce wirusa ASF. To kolejny cios w polskie rolnictwo i przetwórstwo.

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na oficjalnej stronie internetowej białoruskiej służby weterynaryjnej od dnia 1 grudnia 2021 r. wprowadzono zakaz importu na terytorium Białorusi z powodu występowania afrykańskiego pomoru świń, pasz i dodatków paszowych pochodzenia roślinnego dla województwa świętokrzyskiego.

ASF w Polsce znów problemem

Z uwagi na występowanie ASF w Polsce obecnie obowiązuje zakaz importu na terytorium Białorusi z całego terytorium Polski:

• żywych świń, podatnych na zarażenie ASF gatunków zwierząt przeznaczonych do ogrodów zoologicznych i zwierząt cyrkowych, nasienia oraz zarodków świń;
• mięsa wieprzowego (w tym dzików) i innych surowców wieprzowych, a także produktów ich przetwórstwa;
• skór, rogów, kopyt i jelit, szczeciny pochodzącej od gatunków zwierząt podatnych na zarażenie;
• trofeów myśliwskich, pozyskanych od gatunków zwierząt podatnych na zarażenie;
• pasz i dodatków paszowych z zawartością produktów pochodzenia zwierzęcego, uzyskanych z gatunków zwierząt podatnych na zarażenie (z wyjątkiem dodatków paszowych i przetworzonych termicznie gotowych karm dla kotów i psów, tchórzy, tchórzofretek, fretek, gryzoni, zwierząt do akwarium i terrarium, ptaków ozdobnych).

Dodatkowo dla województwa zachodniopomorskiego, warmińsko-mazurskiego, lubelskiego, lubuskiego, mazowieckiego, dolnośląskiego, podkarpackiego, podlaskiego, wielkopolskiego oraz świętokrzyskiego obowiązuje zakaz importu na terytorium Białorusi:

• pasz i dodatków paszowych pochodzenia roślinnego (z wyjątkiem dodatków paszowych i gotowych karm dla psów i kotów, tchórzy, tchórzofretek, fretek, gryzoni, zwierząt do akwarium i terrarium, ptaków ozdobnych).

Kolejne strefy ASF

Parę dni temu  opublikowane zostało RozporządzenieASF Wykonawcze Komisji Europejskiej  2021/2110 z dnia 30 listopada 2021 r. zmieniające  załącznik  I  do  rozporządzenia  wykonawczego  (UE) 2021/605 ustanawiającego szczególne środki zwalczania ASF. Rozporządzenie wprowadziło zmiany w województwie świętokrzyskim, łódzkim oraz śląskim. Strefą czerwoną i niebieską objęto obszary kolejnych gmin i powiatów. Strefę II (czerwoną) wprowadzono na terenie 10 gmin, a niebieską w ponad 20 gminach.

Rozporządzenie Komisji Europejskiej włączyło kolejne gminy i powiaty w obręb strefy czerwonej i niebieskiej. Strefy ASF wprowadzono w województwie świętokrzyskim, łódzkim, śląskim, a także w powiecie włoszczowskim, koneckim, kieleckim, jędrzejowski oraz pińczowskim. Ma to prawdopodobnie związek z rozprzestrzenianiem się ASF w woj. świętokrzyskim. W zeszłym tygodniu chorobę wykryto w gospodarstwie w Nowym Dworze (powiat włoszczowski).

Strefą czerwoną i niebieską objęto obszary kolejnych gmin i powiatów. Strefę II (czerwoną) wprowadzono na terenie 10 gmin, a niebieską w ponad 20 gminach. 
Strefę II czerwoną wprowadzono w powiecie pińczowskim (część gminy Kije), jędrzejowskim (gmina Oksa, Małogoszcz i Sobków), kieleckim (gmina Łopuszno i Chęciny), koneckim (gmina Słupia) oraz włoszczowskim (gmina Włoszczowa, Krasocin i Kluczewsko).

Z kolei do strefy III niebieskiej włączono podane powiaty w województwie łódzkim – piotrkowski (gmina Ręczno) oraz radomszczański (gminy Masłowice, Przedbórz, Wielgomłyny i Żytno), w województwie świętokrzyskim – powiat starachowicki (gmina Pawłów), skarżyski (gmina Łączna), włoszczowski (gminy Secemin, Radków i Moskorzew), jędrzejowski (gminy Nagłowice, Sędziszów i Wodzisław), pińczowski (gmina Działoszyce) i powiat kielecki (gminy Piekoszów, Strawczyn, Miedziana Góra, Masłów, Nowa Słupia, część gmin Górno i Bieliny, część powiatu miejskiego Kielce), w woj. śląskim – powiat częstochowski (gmina Koniecpol).

Czytaj też: Lech Kołakowski: Redukcja populacji dzika jest konieczna do walki z ASF

wetgiw.gov.pl/fot.AR/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023