O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

03-11-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Ptasia grypa powróciła do Polski. Krajowa Rada Drobiarstwa reaguje

Ptasia grypa

Po odzyskaniu we wrześniu statusu kraju wolnego od HPAI, ptasia grypa znów zaatakowała. Pojawiły się dwa nowe ogniska grypy ptaków w Polsce.

Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza przypomina o przestrzeganiu zasad bioasekuracji. Inspekcja Weterynaryjna poinformowała, że w gospodarstwach, w których wykryto wirusa, wdrażane są wszystkie środki jej zwalczania, zgodnie z przepisami UE.

Ptasia grypa znów wykryta w Polsce

We wrześniu Polska uzyskała status kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków. Problem powrócił wraz z sezonem migracji dzikiego ptactwa. Ptasia grypa jest od kilku lat jednym z głównych wyzwań dla hodowców drobiu w Polsce. Branża pomimo trudności musi radzić sobie, by utrzymać produkcję. Po odzyskaniu przez Polskę statusu kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków, kolejne rynki zagraniczne zaczęły wracać do importu polskich produktów drobiowych.

Sytuację komplikuje wykrycie dwóch nowych ognisk HPAI, związanych z sezonowymi przelotami nad Polską ptaków migrujących. Wykryte ogniska dotyczą komercyjnych hodowli indyków zlokalizowanych w miejscowości Paprotnia w powieciesiedleckim (woj. mazowieckie).

Ze względu na występowanie wirusa wśród dzikich ptaków, nie da się całkowicie wyeliminować ryzyka pojawienia się ognisk grypy ptaków wśród nich. Hodowcy powinni jednak bardzo skrupulatnie stosować w gospodarstwach zasady bioasekuracji, pozwalające minimalizować ryzyko zakażenia stada.

– mówi Dariusz Goszczyński, Dyrektor Generalny Krajowej Rady Drobiarstwa – Izby Gospodarczej i dodaje:

To trudna sytuacja dla branży, dlatego wszyscy hodowcy powinni wykazać się odpowiedzialnością w zabezpieczaniu swoich hodowli. Musimy radzić sobie z zagrożeniem skutecznie, a kluczem do tego jest bioasekuracja.

Krajowa Rada Drobiarstwa przypomina o bioasekuracji

Krajowa Rada Drobiarstwa przypomina teżPtasia grypa o infografice przedstawiającej zasady bioasekuracji, która została przygotowana we współpracy z Głównym Inspektoratem Weterynarii oraz Państwową Inspekcją Weterynaryjną. Materiał można pobrać ze strony KRD-IG: https://krd-ig.com.pl/bez-kategorii/grypa-ptakow-czy-przestrzegasz-zasad-bioasekuracji/ lub GIW: https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/grypa-ptakow.

Zasady bioasekuracji dla hodowców utrzymujących gatunki drobiu, takie jak gęsi lub drób typu użytkowego (drób ekologiczny, wolnowybiegowy) https://krd-ig.com.pl/bez-kategorii/zasady-bioasekuracji-woliery-apel-do-hodowcow-utrzymujacych-drob-typu-gesi-lub-drob-typu-uzytkowego-drob-ekologiczny-wolnowybiegowy/.

Inspekcja Weterynaryjna poinformowała, że w gospodarstwach, w których została wykryta ptasia grypa, wdrażane są wszystkie środki jej zwalczania, zgodnie z przepisami UE. Przypomnijmy, że w zeszłym tygodniu grypa ptaków została wykryta na fermie indyków we Włoszech.

Czytaj też: Ptasia grypa zbiera żniwo w Holandii. Trzeba było wybić 107 tysięcy piskląt

KRDIG/fot.AR/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023