O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

29-10-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Grypa ptaków w UE – jak wyglądają statystyki i czy jest aż tak źle?

Grypa ptaków

Grypa ptaków rozprzestrzenia się w krajach Unii Europejskiej, a wraz z nadejściem jesieni i migracją ptaków, sytuacja zacznie się tylko pogarszać.

Na podstawie zgłoszeń w systemie ADIS, Główny Lekarz Weterynarii informuje o stwierdzonych ogniskach wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w Państwach Członkowskich Unii Europejskiej w okresie od dnia 1 do 28 października 2021 r.

Grypa ptaków w UE

Grypa ptaków rozprzestrzenia się w UE. Dane dotyczące sytuacji epizootycznej w poszczególnych państwach członkowskich prezentują się następująco:

Kraj

Ogniska u drobiu

Ogniska u pozostałych ptaków (w tym u ptaków dzikich)

Dania

0

2

Estonia

1

3

Finlandia

0

5

Holandia

1

0

Niemcy

1

25

Szwecja

0

1

Włochy

4

0

Suma:

7

36

 

Należy zwrócić szczególną uwagę na fakt, że sytuacja epizootyczna związana z występowaniem grypy ptaków u drobiu i u dzikiego ptactwa stwarza ryzyko wystąpienia tej choroby również na terytorium Polski.

Mając na uwadze fakt, że kilka ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków zostało stwierdzonych u ptaków dzikich w Niemczech w bliskiej odległości od granicy z Polską, Główny Lekarz Weterynarii przypomina o konieczności przestrzegania zasad bioasekuracji przy kontakcie z drobiem.

Grypa ptaków dotarła do Niemiec! Czy zagraża Polsce?

Niemieckie służby weterynaryjne potwierdziły zakażeniegrypa ptakow wirusem grypy ptaków H5N1 na fermie gęsi w północnej części kraju. Grypa ptaków została potwierdzona 23 października. Ognisko wysoce zaraźliwej odmiany ptasiej grypy wykryto na fermie z 663 ptakami w północnych Niemczech. Wiele tysięcy zwierząt zostanie zabitych.

Władze niemieckie poinformowały w środę, że na fermie gęsi w północnych Niemczech zarejestrowano ognisko wysoce zaraźliwej odmiany ptasiej grypy H5N1. Grypa ptaków została wykryta w gospodarstwie z 663 ptakami w Brunsbüttel w Szlezwiku-Holsztynie.

Okres bez choroby trwał zaledwie cztery miesiące. Wcześniej Instytut Friedricha Loefflera ( FLI ) potwierdził ptasią grypę u dzikiego ptactwa w Szlezwiku-Holsztynie. Próbki znalezionego martwego ptaka w okręgu North Friesland zostały przebadane w ramach całorocznego monitoringu dzikiego ptactwa w Szlezwiku-Holsztynie w Państwowym Laboratorium Szlezwiku-Holsztynu i przekazane do FLI.

Wszystko wskazuje jednak na to, że jak co roku, grypa ptaków powróci do Polski w okresie jesienno-zimowym. Ptasia grypa należy do chorób zwierząt listy OIE jako niezwykle zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa drobiu, która może powodować śmiertelność do 100%. Chorobę wywołują niektóre szczepy podtypów H5 i H7 wirusa grypy typu A. Na zakażenie wirusami grypy ptaków podatne są prawie wszystkie gatunki ptaków zarówno domowych (drób), jak i dzikich wolno żyjących.

Czytaj też: Ptasia grypa w Niderlandach. Prewencyjny ubój kur niosek firmy Barneveld

wetgiw.gov.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023