O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

06-10-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Grypa ptaków szybko wróci do Polski?

Grypa ptaków

Główny Lekarz Weterynarii zaleca hodowcom drobiu podjęcie wszelkich działań dot. wzmocnienia środków bioasekuracji. Grypa ptaków już atakuje. Niedawno chorobę wykryto w gospodarstwie w Czechach – informuje Inspekcja Weterynaryjna.

Grypa ptaków powróci?

Jak czytamy na stronie Inspekcji Weterynaryjnej, 29 września br. na terytorium Czech potwierdzono ognisko grypy ptaków (podtyp H5N1) u drobiu w gospodarstwie przyzagrodowym. W gospodarstwie utrzymywano 33 sztuk drobiu: 16 kur niosek, 12 kaczek i 5 gęsi, z czego 6 sztuk padło, pozostałe zostały poddane uśmierceniu.
Od początku września na terytorium Unii Europejskiej stwierdzono 17 ognisk u dzikich ptaków i ptaków utrzymywanych w niewoli.grypa ptakow powroci do polski 2

Główny Lekarz Weterynarii rekomenduje hodowcom drobiu wzmocnienie środków bioasekuracji. W szczególności należy zabezpieczyć paszę, ściółkę i źródło wody przed dostępem dzikich ptaków. Jeżeli to możliwe należy utrzymywać drób w pomieszczeniach, do których nie mają dostępu dzikie ptaki i inne zwierzęta.

Polska wolna od grypy ptaków?

Niedawno Główny Lekarz Weterynarii złożył do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) deklarację o odzyskaniu przez Polskę statusu kraju wolnego od grypy ptaków z dniem 25 września 2021 r. O taki status można się ubiegać po upływie 28 dni od daty wygaszenia ogniska i wykonania dezynfekcji końcowej.

Uwolnienie kraju od tej choroby jest podstawą do rozpoczęcia eksportu drobiu do krajów pozaunijnych. Wysyłki nie są wznawiane automatycznie, ale wymagają decyzji danego kraju o rozpoczęciu importu. W praktyce decyzje w tej sprawie mogą być podejmowane w okresie nawet kilku miesięcy.

Czytaj także: Grypa ptaków wykryta w Czechach! Wirus powróci w sezonie zimowym?

Tragiczny bilans

W okresie XI 2020 - VIII 2021 r. w Polsce odnotowano 360 ognisk grypy ptaków u drobiu i ptaków utrzymywanych w niewoli. Ostatnie ognisko tej choroby wystąpiło na początku sierpnia br., po ponad miesiącu od poprzednich, w gospodarstwie w miejscowości Sadłowo w gminie Bieżuń (powiat żuromiński, woj. mazowieckie). W chwili wykrycia choroby było tam ponad 500 tys. kur niosek, które zostały zlikwidowane.

Polska jest największym producentem drobiu w UE, za granicę sprzedajemy ponad 50 proc. krajowej produkcji. Eksportowane są głownie kurczaki, które najczęściej trafiają na europejskie stoły.

swiatrolnika.info 2023