O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

25-11-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Czechy wprowadzają zakaz hodowli drobiu na wolnym powietrzu

zakaz hodowli drobiu

W związku z rozprzestrzenianiem się ptasiej grypy czeska Państwowa Administracja Weterynaryjna (SVS) wprowadziła zakaz hodowli drobiu na wolnym powietrzu.

Zgodnie z nowymi przepisami, wszystkie ptaki z wyjątkiem gołębi i strusi muszą znajdować się w pomieszczeniach zamkniętych. Za nieprzestrzeganie przepisów przedsiębiorcom i osobom prawnym grozi grzywna w wysokości do 2 mln koron, czyli ponad 78 tys. euro. Osoby fizyczne mogą zapłacić około 4 tys. euro.

Zakaz hodowli drobiu na wolnym powietrzu w Czechach

Zakaz hodowli drobiu na wolnym powietrzu jest obowiązkowy. Hodowcy zostali zobowiązani do podawania ptakom wody w budynkach lub pod wiatami na terenie gospodarstwa. Jeżeli prowadzący hodowlę nie będą w stanie spełnić wymagań SVS, mają powiadomić weterynarzy.

Według ministra rolnictwa Miroslava Tomana konsumenci nie muszą się martwić, kupując jajka lub mięso z drobiu, ponieważ nie stwierdzono przenoszenia się wirusa H5N1 poprzez spożywanie tych produktów. W Czechach w 2021 roku wybito już ćwierć miliona sztuk drobiu. Od końca września w czeskich gospodarstwach stwierdzono pięć ognisk choroby.

Panika wśród europejskich drobiarzy

Ptasia grypa znów szaleje w Europie. Jak alarmuje KrajowaZakaz hodowli drobiu Izba Producentów Drobiu i Pasz, sytuacja epizootyczna w Europie związana z HPAI „z dnia na dzień” pogarsza się. Jak wskazuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, na liście kluczowych europejskich państw, w których zmaterializowało się ryzyko przeniesienia HPAI do gospodarstw utrzymujących drób są: Włochy, Niemcy, Holandia, Wielka Brytania, Czechy, Polska, Dania.

Na początku listopada Francja postawiła kraj w stan najwyższej gotowości z uwagi na „rosnący wskaźnik infekcji w korytarz migracyjnych”. Decyzją władz drób w całym kraju musi być utrzymywany w zamkniętych pomieszczeniach. Francuski rząd zadeklarował, że wymóg trzymania stad w pomieszczeniach zostanie dostosowany do różnych praktyk rolniczych, takich jak chów na wolnym wybiegu. Do tej pory Francja nie potwierdziła przypadków u drobiu, ale ptasia grypa pojawiła się u dzikich ptaków.

Podobne zalecenia otrzymały holenderskie fermy. Z kolei Wielka Brytania ogłosiła ogólnokrajową strefę zapobiegania grypie ptaków, nakazując hodowcom zaostrzenie środków bezpieczeństwa biologicznego.

Ptasia grypa szaleje również na Węgrzech. Wirus pojawił się w gospodarstwach hodowlanych w komitatach (województwach) Hajdu-Bihar oraz Szabolcs-Szatmar-Bereg na wschodzie i północnym wschodzie Węgier. Taką informację podał Narodowy Urząd Bezpieczeństwa Łańcucha Żywnościowego (Nebih). Dodał, że rozpoczęto wybijanie 14 500 kaczek i 19 500 kur w miejscowościach Nyiradony i Patroha.

Czytaj też: Ptasia grypa – Czechy proponują wypłacenie rekompensat rolnikom

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023