PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Drób i jaja / Hodowla kur to proste przedsięwzięcie. Sprawdź jak zacząć!

Hodowla kur to proste przedsięwzięcie. Sprawdź jak zacząć!

Autor: Emilia Gromczak 2021-06-20 12:01:52
Hodowla kur to proste przedsięwzięcie

Hodowla kur w przydomowym ogródku może dostarczyć nam smaczne jajka oraz mięso. Ponadto w przypadku większej hodowli możemy zwiększyć dochód naszego gospodarstwa. Decydując się na ten rodzaj hodowli potrzebujemy przede wszystkim kur i odpowiedniego kurnika. O czym jeszcze powinniśmy pamiętać w prowadzeniu tego przydomowego przedsięwzięcia? 

Hodowla kur – kurnik

Hodowla kur wymaga podjęcia kilku działań. Przede wszystkim należy zadbać o miejsce, w którym ptaki będąhodowla kur kurnik  czuć się bezpiecznie i będą mieć ciepło, dlatego musimy postawić kurnik. Obiekt ten nie powinien być zbudowany na miejscach podmokłych, gdzie poziom wód gruntowych przekracza metr od poziomu gruntu. Wejście do kurnika powinno być skierowane od strony wschodniej, ponieważ większość wiatrów w naszym kraju wieje od zachodu. W ten sposób zabezpieczymy nasz kurnik przed powiewami chłodu oraz przed silnym deszczem.

Hodowla kur wymaga również tego, aby pamiętać o kilku zasadach. W przypadku budowy kurnika, należy zadbać o światło, gdyż kury to zwierzęta światłolubne. Trzeba w nim również wydzielić grzędy, tak aby aby na jeden metr żerdzi lub płaskiej deski przypadało 4-5 kur. Pod grzędami musimy zamontować odpowiednią deskę na odchody, która będzie łatwa w demontażu. Gniazda natomiast powinny być ulokowane w cichym miejscu, wyłożonym grubo ściółką - najlepiej w drewnianych skrzynkach. W kurniku nie może zabraknąć poideł oraz karmideł dla kur.

Hodowla kur to nie tylko kurnik, ważny jest również wybieg, czyli miejsce, na którym kury będą mogły chodzić i szukać pożywienia. Najlepszym wybiegiem jest zadarniony teren, na którym rośnie różnorodna zielona roślinność. Pamiętajmy, że wybieg musi być dobrze ogrodzony i zabezpieczony przed drapieżnikami.

Przeczytaj: Ptasia grypa – Polska powoli pokonuje epidemię wirusa

Hodowla kur – skąd wziąć zwierzęta i czym je karmić?

Hodowla kur w przydomowym ogórku powinna być złożona z kurcząt, które pochodzą ze sprawdzonych źródeł np. z ekologicznych gospodarstw lub od sąsiadów. Do hodowli przydomowej nie powinniśmy kupować kur z ferm, gdyż są one znacznie bardziej delikatne i nie są przystosowane do chowu na podwórzu. Najlepsze rasy do przydomowej hodowli to m.in. Sussex, Rhode Island Red, Plymouth Rock oraz Zielononóżka i Żółtonóżka kuropatwiana. W przypadku karmienia kur warto wybrać lepszej jakości paszę, którą można uzupełniać o buraki, marchew tartą czy też gotowane ziemniaki.

poltechparts.pl/fot.pixabay.com


Kura silka – ozdobna kura, która może wychowywać inne ptaki

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-26 11:00:00

Przepiórka chińska – najpopularniejsza odmiana na świecie

Autor: Świat Rolnika 2022-06-26 07:00:00

Grypa ptaków odpuszcza; Polska krajem wolnym od choroby?

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-23 12:15:00

BULT SMOGOWICZE