PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Drób i jaja / Grypa ptaków wykryta na kolejnej holenderskiej fermie kurczaków

Grypa ptaków wykryta na kolejnej holenderskiej fermie kurczaków

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-04-25 19:00:00
Grypa ptaków

W Terschuur, Gelderland, na fermie hodującej kurczaki zdiagnozowana została grypa ptaków. Jest to prawdopodobnie wysoce patogenny wariant H5. 

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa, uśmiercono 28 600 ptaków na zakażonej farmie. Wprowadzono również zakaz transportu obejmujący wszystkie ptaki oraz jaja wylęgowe i konsumpcyjne z okolicznych ferm. Zakaz dotyczy także odchodów ptasich i zużytej ściółki oraz innych zwierząt i produktów zwierzęcych z ferm drobiu.

Grypa ptaków ponownie wykryta w zagłębiu drobiarskim

W 1-kilometrowej strefie wokół miejsca zakażenia znajduje się jedna ferma drobiu. Jest ona usuwana jako środek ostrożności, aby zapobiec jej rozprzestrzenianiu się na sąsiednie fermy. Jeśli nie zostanie przeprowadzony ubój zapobiegawczy, skażenie może szybko rozprzestrzenić się na okoliczne gospodarstwa w tym obszarze.

W obrębie 3-kilometrowej strefy znajdują się 23 inne fermy drobiu, które są badane przez NVWA pod kątem ptasiej grypy. Fermy te będą również intensywnie monitorowane przez następne czternaście dni pod kątem objawów choroby, które mogą wskazywać, że jest to grypa ptaków. Niektóre gospodarstwa w strefie 3 km zostały już objęte pobieraniem próbek i monitorowaniem po innych infekcjach w tym obszarze.

W 10-kilometrowej strefie znajduje się 235 innych ferm drobiu. Zakaz przewozu obowiązuje natychmiast dla tej strefy. Duża część tych firm znajduje się w strefie, dla której wcześniej ogłoszono zakaz transportu po infekcjach w Voorthuizen, Lunteren i Barneveld.

Zakaz transportu dotyczy wszystkich ptaków oraz jaj wylęgowych i konsumpcyjnych z miejsca występowania ptaków. Zakaz dotyczy również odchodów ptasich i zużytej ściółki oraz innych zwierząt i produktów zwierzęcych z ferm drobiu.

Grypa ptaków

W okolicy ograniczono możliwość polowań

Ponieważ ferma, na której została zdiagnozowana grypa ptaków, znajduje się na obszarze, gdzie mieści się wiele gospodarstw – oraz w celu zminimalizowania ryzyka dalszego rozprzestrzeniania się – w regionie 7 Gelderse Vallei Noord wprowadzono również zakaz transportu ptaków wysokiego ryzyka.

Zakaz transportu ptaków dotyczy również regionu 10 Gelderse Vallei Zuid, który został już wprowadzony po skażeniu w Barneveld 15 kwietnia. Pod ściśle określonymi warunkami wyjątek dotyczy zakazu transportu ptaków zagrożonych w regionie 7 i 10 w przypadku transportu do uboju oraz transportu jednodniowych piskląt.

Grypa ptaków wykryta na fermie spowodowała również wprowadzenie dodatkowych zasad dotyczących polowań. Na przykład zabrania się na tym obszarze polowania na kaczki lub polowania w miejscach, w których mogłoby to przeszkadzać ptactwu wodnemu. Ze względu na skażenie lokalizacji w Terschuur, jak zwykle prowadzone jest dochodzenie w sprawie kontaktów wysokiego ryzyka.

W razie potrzeby zostaną podjęte dodatkowe środki w odpowiedzi na wyniki dochodzenia.

Czytaj też: Grypa ptaków niszczy fermy u wielkiego unijnego producenta

nieuweoogst.nl/fot.Pixabay/Wikimedia


Autor: Świat Rolnika

Pyszne i zdrowe. Jaja od kur zielononóżek warte swojej ceny


Autor: Świat Rolnika

Przez HPAI Bośnia i Hercegowina nałożyła restrykcje na 2 województwa


Autor: Polska Agencja Prasowa

Producenci drobiu i warzyw apelują o zapewnienie dostępu do opału


BULT SMOGOWICZE