PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Drób i jaja / Grypa ptaków wróciła do Polski! Alarmuje Inspekcja Weterynaryjna

Grypa ptaków wróciła do Polski! Alarmuje Inspekcja Weterynaryjna

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-11-05 10:56:52
Grypa ptaków

Grypa ptaków powróciła, wraz z dwoma ogniskami wykrytymi wykryte na początku listopada w powiecie siedleckim. W gospodarstwach tych hodowano indyki - poinformowała w czwartek Inspekcja Weterynaryjna.

Jest to już 340 i 341 ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu w tym roku. Chorobę stwierdzono na podstawie wyników badań laboratoryjnych Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.

Gospodarstwa z indykami zaatakowane

Pierwsze z ognisk stwierdzono 2 listopada 2021 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 80 812 indyków rzeźnych. Ferma znajduje się w miejscowości Strusy w gminie Paprotnia, powiat siedlecki, woj. mazowieckie.

Kolejne ognisko wykryto dzień później w gospodarstwie, w którym znajdowało się 61 469 indyków rzeźnych, także w miejscowości Strusy.

Służby weterynaryjne przystąpiły do likwidacji ognisk, polegającej m.in. na zabiciu i utylizacji zwierząt, przeprowadzeniu oczyszczania i dezynfekcji w ognisku choroby, wyznaczeniu obszarów zapowietrzonego i zagrożonego.

Pod koniec września br. Polska złożyła do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) deklarację o odzyskaniu statusu kraju wolnego od choroby jaką jest wysoce zjadliwa grypa ptaków. Zgodnie z Kodeksem Zdrowia Zwierząt Lądowych OIE, jeżeli zakażenie wirusem grypy ptaków (HPAI) wystąpiło w państwie uprzednio wolnym od grypy ptaków, odzyskanie statusu wolnego może nastąpić 28 dni po zastosowaniu "stamping-out policy", czyli likwidacji ognisk i przeprowadzeniu oczyszczania i odkażania.

Grypa ptaków w sezonie 2020/2021 rekordowo duża

Grypa ptaków w sezonie 2020/2021 wystąpiłagrypa ptakow w Polsce na niespotykaną dotychczas skalę. Wykryto 339 ognisk tej choroby. Ostatnie potwierdzono 9 sierpnia br. na fermie w powiecie żuromińskim, gdzie przebywało 570 tys. kur. Od początku roku najwięcej ognisk tej choroby potwierdzono na Mazowszu i w Wielkopolsce.

W ubiegłym tygodniu Inspekcja Weterynaryjna ostrzegała, że sytuacja epizootyczna związana z występowaniem grypy ptaków u drobiu i u dzikiego ptactwa w krajach UE stwarza ryzyko wystąpienia tej choroby również na terytorium Polski.

W okresie od dnia 1 do 28 października 2021 r. w krajach UE zanotowano 36 ognisk grypy ptaków, w tym 25 w Niemczech.

Mając na uwadze fakt, że kilka ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków zostało stwierdzonych u ptaków dzikich w Niemczech w bliskiej odległości od granicy z Polską, Główny Lekarz Weterynarii przypomina o konieczności przestrzegania zasad bioasekuracji przy kontakcie z drobiem.

– napisano w komunikacie.

Czytaj również: Grypa ptaków wykryta na fermie kur niosek w Holandii

PAP/fot.Pixabay