PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Drób i jaja / Grypa ptaków we Francji; władze zmniejszyły ocenę ryzyka 

Grypa ptaków we Francji; władze zmniejszyły ocenę ryzyka 

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-23 10:00:00
Grypa ptaków

We Francji obniżono ocenę poziomu ryzyka w odniesieniu do zagrożenia, jaki od kilku miesięcy stanowiła grypa ptaków. W cały kraju jest on obecnie “nieistotny”.

Według ministra Marca Fesneau wirus nie został wykryty w krajowych stadach drobiu od 17 maja. Ponadto podkreślił, że pogoda stała się mniej sprzyjająca dla rozprzestrzeniania wirusa, a sezonowe migracje dzikich ptaków są prawie zakończone. W całej Europie od początku zimy 2021-2022 serotypem wirusa HPAI wykrytym w zdecydowanej większości epidemii dzikiego ptactwa i drobiu był wariant H5N1.

Grypa ptaków nie stanowi już zagrożenia we Francji

Po dalszej poprawie sytuacji epizodycznej we Francji ministerstwo rolnictwa oficjalnie obniżyło swoją ocenę zagrożenia grypy ptaków do „nieistotnego”.

Według ministra Marca Fesneau grypa ptaków nie została wykryta w krajowych stadach drobiu od 17 maja. Ponadto podkreślił, że pogoda stała się mniej sprzyjająca dla rozprzestrzeniania wirusa, a sezonowe migracje dzikich ptaków są prawie zakończone.

Już w kwietniu w południowo-zachodniej Francji rozpoczęło się kontrolowane ponowne zasiedlanie wcześniej zainfekowanych gospodarstw. W regionie Grand-Ouest w północno-zachodniej części kraju proces ten rozpoczął się 1 czerwca. Według ministerstwa repopulacja prowadzona jest według rodzaju drobiu i pod intensywnym nadzorem.

W całej Europie od początku zimy 2021-2022 serotypem wirusa HPAI wykrytym w zdecydowanej większości epidemii dzikiego ptactwa i drobiu był wariant H5N1.

Grypa ptaków

Wirus dotknął blisko 16 milionów sztuk drobiu

Najnowsza aktualizacja francuskiego ministerstwa podaje całkowitą liczbę potwierdzonych epidemii na fermach drobiu na 1378. Chociaż były one skoncentrowane na zachodzie kraju, jedna lub więcej epidemii wystąpiło w 24 departamentach w ośmiu z 13 regionów Francji kontynentalnej. Co więcej, w pięciu regionach wystąpiło również 35 ognisk epidemii w krajowych stadach przydomowych.

Oficjalne raporty do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt wskazują, że liczba drobiu, którego dotknęła grypa ptaków, wynosi prawie 15,7 miliona sztuk. Ta suma obejmuje śmiertelność i ubój w zakażonych gospodarstwach do 19 kwietnia.

Po drugim sezonie powszechnych i znacznych strat drobiu z powodu tej choroby Francja jest jednym z państw Unii Europejskiej, które naciskają na akceptację szczepień przeciwko HPAI.

Czytaj też: Ptasia grypa na fermie drobiu w Holandii. Wybito 56 tysięcy kur niosek

kipdip.org.pl/fot.Pixabay