PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Drób i jaja / Grypa ptaków w USA zagraża całemu globalnemu rynkowi drobiarstwa

Grypa ptaków w USA zagraża całemu globalnemu rynkowi drobiarstwa

Autor: Emilia Gromczak 2022-02-16 10:00:00
grypa ptaków

Grypa ptaków pojawiła się w Stanach Zjednoczonych. Pierwszy przypadek potwierdzono na fermie indyków w stanie Indiana. 

Jak wskazuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, to, co dzieje się teraz w USA może bardzo namieszać na globalnym rynku drobiarskim. Ostatnio w tym kraju potwierdzono pierwszy przypadek wysoce zjadliwej ptasiej grypy na fermie indyków w stanie Indiana. Wywołało to spory niepokój na amerykańskim rynku drobiarskim. 

Grypa ptaków u indyków w stanie Indiana 

Pierwszy przypadek HPAI stwierdzono na komercyjnej fermie indyków w stanie Indiana. Wywołało to spore zamieszanie w amerykańskim przemyśle drobiarskim. Kraj zaostrzył natychmiast środki bezpieczeństwa, a restrykcyjne procedury zaczęli wprowadzać największi drobiarze w USA. Grypa ptaków według ekspertów jest przenoszona pawdopodobnie przez dzikie ptaki ze wschodniego wybrzeża. To właśnie tam potwierdzono niedawno pierwszy od 2016 r. przypadek grypy ptaków u dzikiej kaczki. Eksperci wskazują, ze dzikie ptaki z wybrzeża kontaktowały się z ptactwem, przelatującym przez ścieżkę migracyjną zwaną Mississippi Flyway (obejmuje Indiane, Mississippi, Alabamę).

grypa ptaków USA

Globalny rynek drobiarski czeka spore zamieszanie 

Amerykanie muszą liczyć się z tym, że wykryta grypa ptaków sporo namiesza zarówno w samych Stanach Zjednoczonych, jak i na globalnym rynku drobiarskim. 

Chiny, Korea Południowa i  Meksyk wprowadziły zakaz importu ze stanu Indiana. Jednak w 2020 r. Chiny zadeklarowały, że jeśli w USA zostanie wykryte ognisko HPAI, to nie wprowadzą zakazu importu drobiu i jaj dla całego kraju. Pekin ograniczy się jedynie do danego stanu, w którym wystąpiło ognisko. 

Jak wskazuje KiPDiP, prawdopodobnie w najbliższych tygodniach cały świat drobiarski będzie śledził rozwój sytuacji epizootycznej w amerykańskim sektorze drobiarskim.

Z poważną sytuacją zmaga się również Holandia. Grypa ptaków zbiera tam swoje żniwa. Pod koniec ubiegłego roku Holenderski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności i Produktów Konsumenckich (NVWA) zdiagnozował ogniska w zakładach znajdujących się w miejscowościach Grootschermer, Zeewolde, Groningen i Weert.

Czytaj również: Grypa ptaków – deklaracje przychodów i kosztów dla producentów drobiu

kipdip.org/fot.pixabay.com