PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Drób i jaja / Grypa ptaków w odwrocie. Kuba znosi zakaz importu dla 5 województw

Grypa ptaków w odwrocie. Kuba znosi zakaz importu dla 5 województw

Autor: Świat Rolnika 2022-06-21 22:30:00
Grypa ptaków

Zniesiono wprowadzony przez Kubę zakaz importu drobiu z pięciu polskich województw. Grypa ptaków nadal uniemożliwia eksport z województwa wielkopolskiego.

Z powodu wystąpienia HPAI obowiązywały restrykcje eksportowe dotyczące m.in. żywego drobiu, piskląt jednodniowych, jaj wylęgowych i konsumpcyjnych, produktów z mięsa drobiowego czy też dzikich ptaków łownych.  Zniesiono ograniczenia dla 5 polskich województw.

Województwo wielkopolskie nadal objęte restrykcjami

Jak informuje Główny Inspektorat Weterynarii, w dniu 17 czerwca bieżącego roku do GIW wpłynęła korespondencja Ambasady RP w Hawanie, zgodnie z którą Narodowe Centrum Zdrowia Zwierząt Kuby (Centro Nacional de Sanidad Animal - CENASA) z dniem 6 czerwca bieżącego roku zniosło zakaz importu mięsa drobiowego oraz jego przetworów z uprawnionych zakładów zlokalizowanych na terenie kolejnych pięciu województw wolnych od ognisk i restrykcji związanych z grypą ptaków (HPAI), tj. województwa pomorskiego, łódzkiego, opolskiego, małopolskiego oraz kujawsko-pomorskiego.

Grypa ptaków obecnie uniemożliwia jedynie eksport na Kubę z województwa wielkopolskiego.

Grypa ptaków nadal powoduje ograniczenia w transporcie z Bośni i Hercegowiny

W dalszym ciągu obowiązują restrykcje nałożone przez Bośnię i Hercegowinę na dwa województwa: lubuskie i wielkopolskie. Władze tego kraju  16 maja br. podjęły decyzję o nałożeniu ograniczeń importowych. Powodem jest występująca w naszym kraju grypa ptaków.

Jak czytamy w komunikacie GIW, zakaz dotyczy żywego drobiu, ptaków bezgrzebieniowych (w tym ptaków kiwi, emu, nandu i strusi), dzikich ptaków łownych oraz innych ptaków hodowlanych i utrzymywanych w niewoli, w tym ptaków przemieszczanych jako zwierzęta towarzyszące, piskląt jednodniowych, jaj wylęgowych i konsumpcyjnych, zarodków drobiu, ptaków bezgrzebieniowych oraz dzikich ptaków łownych, świeżego i mrożonego mięsa drobiowego, mięsa ptaków bezgrzebieniowych oraz dzikich ptaków łownych, produktów z mięsa drobiowego, mięsa ptaków bezgrzebieniowych oraz dzikich ptaków łownych, innych produktów pochodzenia zwierzęcego pochodzących od ptaków przeznaczonych do spożycia przez zwierzęta, do użytku przemysłowego lub rolniczego i niespreparowanych trofeów myśliwskich pochodzących od ptaków oraz niespreparowanych ptasich piór bądź części piór. Niektóre produkty nie są objęte restrykcjami.

Czytaj również: Ptasia grypa na fermie drobiu w Holandii. Wybito 56 tysięcy kur niosek

GOV/fot.pixabay


Ukraińskie MHP odnotowało duży wzrost sprzedaży kurczaków 

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-28 10:00:00

Kura silka – ozdobna kura, która może wychowywać inne ptaki

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-26 11:00:00

Przepiórka chińska – najpopularniejsza odmiana na świecie

Autor: Świat Rolnika 2022-06-26 07:00:00

BULT SMOGOWICZE