PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Drób i jaja / Grypa ptaków uderzyła w amerykańskie zagłębie drobiarskie

Grypa ptaków uderzyła w amerykańskie zagłębie drobiarskie

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-03-11 14:00:00
Grypa ptaków

Spełnia się czarny scenariusz dla amerykańskiego drobiarstwa. Grypa ptaków dotarła na komercyjną fermę drobiu w stanie Iowa.

Iowa to region o dużej produkcji jaj konsumpcyjnych i indyków w Stanach Zjednoczonych.  Zakażone zostało stado indyków liczące 50 tysięcy sztuk ptaków zlokalizowane na fermie w północno-zachodniej części stanu Iowa. W pobliżu znajduje się pięć innych komercyjnych ferm i 37 przydomowych stad drobiu. Wirus rozprzestrzenia się również w kilku innych stanach.

Grypa ptaków uderza w kluczowy dla drobiarstwa stan

Amerykanie obawiają się, że jeśli dojdzie do niekontrolowanego rozprzestrzeniania wirusa w ważnych obszarach produkcyjnych drobiu, ceny jaj konsumpcyjnych i mięsa drobiowego w Stanach Zjednoczonych mogą zareagować gwałtownymi wzrostami. Na chwilę obecną sytuacja jest pod kontrolą.

Rozprzestrzeniająca się grypa ptaków w stanie Iowa jest szczególnie niepokojąca, ponieważ lokalne drobiarstwo odpowiada za najwyższą produkcję jaj konsumpcyjnych ze wszystkich stanów i jest jednym z najważniejszych producentów indyków. 

Pogłowie kur niosek w Iowie wynosi 58 milionów kur, produkcja jaj w tym regionie to 16,4 mld jaj w skali roku. Stan Iowa jest siódmym największym producentem indyków w Stanach Zjednoczonych (12 milionów indyków utrzymywanych rocznie). W 2015 roku epizoocja grypy ptaków w stanie Iowa spowodowała, że zabito kilkadziesiąt milionów sztuk drobiu w gospodarstwach komercyjnych.

Grypa ptaków

Wirus uderzył także w Delaware i Indianie

Wirus w zeszłym tygodniu uderzył w dużą komercyjną fermę drobiu w Delaware w Stanach Zjednoczonych. Na fermie hodowane było 1,2 miliona sztuk drobiu.

Eksperci uważają, że dzikie ptaki przeniosły wirusa do Ameryki Północnej. Był już szeroko rozpowszechniony w Europie i dotykał drobiu w Azji i Afryce.

“Gospodarstwo w Delaware jest pierwszym od 2004 r. przypadkiem wysoce zjadliwej grypy ptaków na komercyjnej fermie drobiu" – poinformowali urzędnicy. Nie wiadomo dokładnie, w jaki sposób farma została zainfekowana, powiedział w oświadczeniu sekretarz rolnictwa stanu Delaware, Michael Scuse.

Tymczasem w Indianie urzędnicy poinformowali, że grypa ptaków została najprawdopodobniej wykryta na piątej komercyjnej farmie indyków. 

“Około 36 000 ptaków na farmie zostało zabitych, co podniosło całkowitą liczbę dotkniętych chorobą indyków w stanie Indiana do prawie 155 000 od 8 lutego" – podał stan.

Czytaj też: Grypa ptaków w USA zagraża całemu globalnemu rynkowi drobiarstwa

kipdip.org.pl/fot.Pixabay